Depremzede 16 bin 601 esnafa 4,1 milyar liralık kredi kullandırıldı

 Ticaret Bakanlığı öncülüğünde e-ticaret alanında başlatılan "Deprem Yardımlaşma Seferberliği" ile satılan ürün sayısı 6 ayda 4 milyon 718 bin 191, satılan ürünlerin toplam bedeli ise 397 milyon 336 bin 69 lira oldu.

Ticaret Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından esnaf ve sanatkarlardan gümrük kapılarına, e-ticaretten ihracatçıya kadar yürüttüğü çalışmalarla depremzedelerin yanında yer aldı. Deprem sonrası fahiş fiyat artışı yapmak isteyenlere de göz açtırılmadı.

KIRŞEHİRSPOR, MERSİN MAÇINA HAZIRLANIYOR KIRŞEHİRSPOR, MERSİN MAÇINA HAZIRLANIYOR

AA'nın, Kahramanmaraş merkezli depremlerin altıncı ayı kapsamında afetten etkilenen illerde yürütülen çalışmalara yönelik hazırladığı, 6 Ağustos'a kadar sürecek haber dosyasının 14'üncü bölümünde Ticaret Bakanlığı öncülüğünde afet bölgesinde yürütülen çalışmalar ele alındı.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, depremin hemen ardından Ticaret Bakanlığında Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu.

Depremin ilk saatlerinden itibaren Bakanlığa bağlı gümrük ve serbest bölge teşkilatları ile ticaret il müdürlüklerinin imkanları bölgeye yönlendirildi.

Bakanlıkça yürütülen çalışmalar kapsamında yurt dışından gelen yardım malzemeleri, gümrük vergilerinden muaf olarak ve izin ya da işlem uygulanmadan yurt içine hızlı şekilde sevk edildi.

Bu kapsamda, kara yoluyla 4 bin 748, hava yoluyla 2 bin 765, deniz yoluyla 378 ve demir yoluyla 18 olmak üzere 7 bin 909 sevk işlemi gerçekleştirildi. 120 ülkeden gönderilen muhtelif giyim eşyası, gıda ve sağlık malzemesi, tıbbi cihaz, arama kurtarma ekipmanları ve iş makinelerinin gümrük kapılarından geçişi sağlandı.

Bakanlık öncülüğünde "e-Ticarette Deprem Yardımlaşma Seferberliği" başlatıldı. Depremde öncelikli ihtiyaç ürünlerinin satışının yapıldığı e-seferberlikte, elektronik ticaret pazar yerleri üzerinden yapılan satışlarda satıcılardan herhangi bir komisyon bedeli alınmadı. Satıcılar da ürünlerini indirimli fiyatla satışa sundu. Vatandaşların satın aldığı ürünler, ilgili kamu kurumlarıyla işbirliği içinde deprem bölgesine ulaştırıldı.

Ülkede faaliyet gösteren e-ticaret pazar yerleri ve diğer e-ticaret işletmeleri ile kargo ve lojistik işletmelerinin katılımıyla "Deprem Yardımlaşma Seferberliği" kampanyasında satılan ürün sayısı 4 milyon 718 bin 191, satılan ürünlerin toplam bedeli ise 397 milyon 336 bin 69 lira oldu. (HABER AA)