Cacabey Meydanı’na Deprem Anıtı yaptıran Başkan Ekicioğlu:

 

“DEPREMİ CİDDİYE ALMAK İÇİN DAHA KAÇ CAN VERMEMİZ GEREKİYOR?”

 

Kırşehir Belediyesi 1.000 konutluk projenin gerçekleştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan kredi talebinde bulundu

Kırşehir Belediyesi tarafından Cacabey Meydanı'na yerleştirilen Deprem Anıtı önünde bir anma programı gerçekleştirildi.

Depremlere karşı farkındalık yaratmayı da amaçlayan Deprem Anıtı önündeki program 17 Ağustos 2023 Perşembe günü, 1999 Düzce depreminin olduğu saat olan 18.57’de gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Kırşehir Temsilci Yardımcısı Ali Atik, Belediye Başkan Yardımcılarımız, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri ile depreme duyarlı hemşehrilerimizin katıldığı programda yaptığı konuşmasında Ankara Caddesi, Terme Caddesi ve Lise Caddesi'ndeki 50-60 senelik binaların dönüştürülmesi gerektiğini ve bu dönüşüm için 1000 konutluk proje hazırladıklarını belirterek Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan projeyi gerçekleştirmek için kredi talep ettiklerini açıkladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Kırşehir Temsilci Yardımcısı Ali Atik2in konuşmalarının ardından söz alan Başkanımız Ekicioğlu “On binlerce insanımızın hayatını kaybettiği 1999 ve 2023 yılında meydana gelen büyük depremler, yüreğimizde onulmaz yaralar bıraktı. Yaşadığımız acılara rağmen bir türlü ders çıkarmadık ve benzer hataları yapmaya devam ettik. Kırşehir Belediyesi, depreme karşı bilinci ve farkındalığı arttırarak bu acı gerçeği insanlara hatırlatmak adına Cacabey Meydanı'na Sanatçı kardeşimiz Sercan Bayram tarafından tasarlanan ''Deprem Anıtı'' yerleştirdik.” dedi.

Kırşehir'in üçüncü deprem bölgesinde olduğunu ve fay hattı üzerinde bulunmamasına rağmen kendi içinde bir deprem bölgesi olduğunun altını çizen Başkan Ekicioğlu, Kılıçözü Çayı etrafındaki yapılaşmaya dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

6 Şubat depreminden önce Kırşehir’de çalışmalara başladıklarını ve Kırşehir'in 450 noktasında yapılan sondajlarla alınan numunelere ilişkin jeofizik ve jeolojik etüt ile birlikte rapor doğrultusunda 1.000 konutluk bir proje hazırladıklarını dile getiren Başkan Ekicioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanının, ''kentleri depreme dayanıklı hale getireceğiz'' sözünü hatırlatarak Kırşehir'deki dönüşüm için 500'ü Kervansaray, 500'ü de Bağbaşı Mahallesi'nde olmak üzere toplam 1.000 konutluk projenin gerçekleştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan kredi talebinde bulunduklarını ifade etti.

Söz konusu projeden herhangi bir gelir elde etmeyeceklerini de ifade eden Başkan Ekicioğlu, bu projeyi bakanlıkla birlikte hareket ederek daha çabuk gerçekleştirebileceklerini ve Belediye olarak sadece kredi talep ettiklerini yineledi.

4 yıllık Belediye Başkanlığı süresi boyunca hiç bir zaman kredi kullanmadıklarını ve öz kaynaklarla belediye faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini belirten Başkanımız Ekicioğlu, Ahmet Mete Işıkara'nın ''Deprem öldürmez bina öldürür'' sözünü hatırlatarak seramik sanatçısı heykeltıraş Sanatçı Sercan Bayram tarafından tasarlanan ve 2 aylık bir çalışmanın ardından ortaya konulan 'Deprem Anıtı'nın Cacabey Meydanı'nda yerleştirildiğini belirterek bu projenin hayatına geçmesinde ortak alık yürüterek öneride bulunan herkese teşekkür etti.

Deprem Anıtı kolonunun içinde sembolik olarak depremde hayatını kaybeden çocuklarımızın oyuncakları, kitapları, vatandaşlarımızın eşyaları bulunuyor.

Başkan Ekicioğlu’nun konuşmasının ardından, Deprem Anıtı’na karanfiller bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

TAHİR UÇAR: “BİZ ONUN SAYESİNDE EKMEK PARASI KAZANIYORUZ” TAHİR UÇAR: “BİZ ONUN SAYESİNDE EKMEK PARASI KAZANIYORUZ”