Ailesi yıkılan ve yeniden yapılan caminin isminin değiştirileceği duyumları üzerine Kırşehir Müftülüğü’ne çağrıda bulundu: “Bunu yapmayın, yoksa kanuni haklarımızı kullanırız”

 

DEMİRCİ HACI ÖMER CAMİ

Kırşehir Şehitliği’ndeki çevre düzenlemesinde sona gelindi Kırşehir Şehitliği’ndeki çevre düzenlemesinde sona gelindi

YENİDEN İNŞAA EDİLECEK

 

          Şehrimiz Ahi Evran Mahallesi’nde hayırsever hemşehrimiz Demirci Ömer Remzi Tekcan tarafından yaptırılan “Demirci Hacı Ömer Camii” yıkıldı.

          Yıkılan caminin yerine hayırsever bir kişi tarafından yeni bir cami yapılacağı ve onun isminin verileceği duyumlarını alan ailesi bu duruma hem üzüldüklerini belirttiler, hem de tepki gösterdiler.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayan Demirci Ömer Remzi Tekcan’ın kızı Meliha Erkal, babası tarafından yapılan caminin yıkılan yeniden yapılması itiraz etmediklerini, ancak caminin isminin değiştirileceği duyumlarına üzüldüklerini ifade etti. 

Babası Ömer Remzi Tekcan’ın iki parsel arsasını bağışlayarak yapılan Demirci Hacı Ömer Cami’nin aynı şekilde kalması gerektiğini belirten Meliha Erkal, su konuda Kırşehir Müftülüğü’ne çağrıda bulunarak “Bunu yapmayın, yoksa kanuni haklarımızı kullanırız” dedi.

Caminin yapılma süreciyle ilgili gazetemize bir açıklama yapan Melike Erkal, şunları ifade etti:

“Rahmetli babam, şehrimizin eski demirci ustalarından Ömer Remzi Tekcan’dır. Biz altı kardeşiz. Babam Ekizarası’ndaki evimizin karşı tarafında bulunan 900 m2’den oluşan iki parsel arsamızı önce okul yapılmak şartıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlamak istedi. Ancak arsanın okul yapımına küçük olduğu için bu talep kabul edilmedi. Bilahare mahallemizde cami olmadığı için babam bizlerin de muvafakatimizi de alarak Kırşehir Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile de görüşerek babam cami yapılmak üzere bu arsayı bağışladı. Rahmetli babamız arsa bağışının yanı süre caminin yapılmasına da maddi olarak ta çok katkı bulundu. Caminin inşaatı 1985 yılında tamamlandı Türkiye Diyanet Vakfı da bizlere ayrı ayrı teşekkür belgesi gönderdi. Bu şekilde yapılan caminin ismi Demirci Hacı Ömer Camisi olarak bu zamana kadar vatandaşlarınhizmetindeydi.

“Bizler Bandırmada ikamet ettiğimiz için mahalle komşularımız telefonda caminin yıkıldığını bildirdiler. Öğrendiğimize göre hayırsever bir vatandaş bizim bağışladığımız arsa üzerine yeni cami yapacakmış ve ismini de galiba babasının adını verecekmiş. Bizler caminin yapılmasına kesinlikle karşı değiliz. Cami yapılsın ama isim olarak yine arsanın sahibi olan DEMİRCİ HACI ÖMER Camisi adı verilsin. Umarız bu konuda bir hata yapılmaz. Aksi halde kanuni haklarımızı aramak için gereken bütün yollara başvurulacaktır.

“Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki yıllardır cami olarak ibadete açık olan camimizin yıkılışı acaba mübarekRamazan ayından sonra yapılamaz mıydı? Komşular perişan oldukları için bizi arıyor. Bu konuyu gazetemiz Kırşehir Çiğdem aracılığı ime Kırşehir kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” (HABER: BEYHAN BALLI)