Kırşehir Valiliği tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Fener Alayı düzenlendi. Askerlik Şubesi önünden başlayıp Cacabey Meydanına kadar devam eden Fener Alayı, İstiklal Marşımızın okunması ile sona erdi.

Fener Alayının ardından Vali H. Mete Buhara ve eşi tarafından Kabul Töreni düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Kabul Töreninde bir konuşma yapan Vali H. Mete Buhara, “Bugün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümü münasebetiyle sizlerle birlikteyiz. Türk Milleti, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş meşalesini yakan Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında kenetlenerek İstiklal Mücadelesini başlatmıştır. Aziz Milletimiz, koşullar ne olursa olsun hür ve müstakil yaşama arzusundan asla taviz vermeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş, kazandığı eşsiz zaferi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla taçlandırmıştır. Büyük yokluk ve zorluklarla yürütülen Kurtuluş Savaşının kazanılmasını müteakip Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” sözünde anlam bulduğu üzere milli iradenin tezahürü olarak 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir. Çok özel bir il olan Kırşehir’imiz Kurtuluş Savaşı mücadelesinde üzerinde düşen görevi fazlasıyla yapmıştır. Bugün de bizlere düşen görev çok çalışarak, ülkemizi bulunduğu konumdan daha iyi noktalara taşımaktır. Bu vesileyle, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.” dedi.

Vali H. Mete Buhara ve eşi tarafından verilen Kabul Törenine Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ilimiz protokolü ve eşleri, şehit aileleri, gaziler, siyasi partilerin il temsilcileri, daire müdürleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının il temsilcileri, iş insanları, hayırseverler, engelli vatandaşlarımız ve çok sayıda davetli katıldı.

Kırşehir’de mevsimin ilk karı yağdı Kırşehir’de mevsimin ilk karı yağdı

Kabul törenine gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in sahipleri Salih Güner ve Sait Yanık ile Yazı İşleri Müdürü Beyhan Ballı ve Sayfa Editörü İlknur Öncü de katıldı.  (HABER MERKEZİ)