TÜRKİYE CUMHURİYETİ 99 YAŞINDA

 Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…

 

 Muharrem Ertaş’ı anıyoruz…  Muharrem Ertaş’ı anıyoruz…

Ulu Önder Atatürk'ün yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve "En büyük eserim" diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet'in kuruluşunun 99’ncu yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, dün saat 13.00’te Kale’den yapılan 3 pare top atışı ile Vali H. Mete Buhara ile Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun Cacabey Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunmalarıyla başladı. Ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yıldönümü kutlamalarına Vali H. Mete Buhara, CHP Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Dadal,Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Baro Başkanı Av. Onur Çanta,  İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Sadık Gülecen, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, CHP İl Başkanı Baran Genç, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, Memleket Partisi İl Başkanı Gülay Baltalık, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ise yarn saat 09.30-09.50 arasında Valilik Makamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Vali H. Mete Buhara’nın protokol sırasına göre tebrikleri kabul etmesi ile start alacak. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cacabey Meydanı’nda saat 10.00’da başlayacak. 

Cumhuriyet'in 99. yıldönümü kutlamaları Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Vali Mete Buhara’nın Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanlığı Mehteran Bölüğü tarafından marşlar sunulacak. İki öğrenci tarafından Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirler okuyacak. Halk Oyunları gösterisi sunulacak, resim, şiir, kompozisyon, turnuvalar ve Cumhuriyet Koşusu yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Mete Buhara ve diğer il yöneticileri tarafından ödülleri verilecek. Kutlamalar Tören Geçişi ile tamamlanacak.

Kutlamalar kapsamında yarın akşam saat 19.00’da İl Protokolü, öğrenciler, sporcular ve vatandaşların katılımı ile Askerlik Şubesi Önü ile Cacabey Meydanı arasında Fener Alayı gerçekleştirilecek.

Bu arada Kırşehir Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlediği konserli etkinlik yarın saat 18:00’de başlayacak. “Cumhuriyet Hepimizin, Konser Hepimizin” sloganıyla ücretsiz düzenlenen konserlerde sırasıyla Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ile Aysel Yakupoğlu ve Onur Akın sahne alacak.

Başkan Ekicioğlu, tüm Kırşehir halkını Cumhuriyet Bayramı Konserlerine davet etti ve Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, yarın saat 20.00’de de Vali H. Mete Buhara ve eşi tarafından Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet Resepsiyonu verilmesiyle sona erecek. (HABER: BEYHAN BALLI)