KIRŞEHİR'DE, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarını yaşatmak amacıyla düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği final müsabakalarıyla tamamlanmasının ardından çok büyük bir ilgi gördü.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Ahi Stadı'nda gerçekleştirilen şenlikte, çocuklar mendil kapmaca, yağ satarım bal satarım, tombik ve kaleli yakan top gibi oyunları oynadı.

İlk ve orta öğretim kurumlarında oyunlarla tanışan öğrenciler arasında başarılı olanlar final müsabakalarına katıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, etkinlikteki konuşmasında, geleneksel oyunların çocuklara öğretilmesi amacıyla başlattıkları projede büyük mesafe kat ettiklerini söyledi.

Unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını bugünkü nesle, onların aracılığıyla da gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirten Şahin, gelecek yıllarda da benzer çalışmaları devam ettireceklerini ifade etti.

Müsabakaların ardından, "Yağ satarım bal satarım" oyununda 24 Aralık Atatürk İlkokulu, "Mendil kapmaca" oyununda Sırrı Kardeş İlkokulu, "Kaleli yakan top" oyununda Şehit Recep Yıldırım İlkokulu, "Tombik" oyununda ise Yüceer İlkokulu birinci oldu.

Protokol üyeleri dereceye giren okullara ve öğrencilere ödüllerini takdim etti.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Sonuçları

YAĞ SATARIM BAL SATARIM

Minik Kramponlar hata yapmadı: 6-1 Minik Kramponlar hata yapmadı: 6-1

1-24 Aralık Atatürk İlköğretim Okulu 2-Cumhuriyet İlköğretim Okulu, 3-S. Osman Yalçınkaya İlköğretim Okulu, 4-Yüceer İlköğretim Okulu

MENDİL KAPMACA

1-Sırrı Kardeş İlköğretim Okulu, 2-İnönü İlköğretim Okulu, 3-Süleyman Türkmani İlköğretim Okulu, 4-Öğr.Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu

KALELİ YAKAN TOP

1-Şht.Recep Yıldırım Yıldırım İlköğretim Okulu, 2-Prof.Dr.Erol Güngör İlk Öğretim Okulu

3-30 Ağustos İlköğretim Okulu, 4-Süleyman Türkmani İlköğretim Okulu,

TOMBİK

1-Yüceer İlköğretim Oklu, 2-Öğr.Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu, 3-Süleyman Türkmani İlköğretim Okulu 4-Ahi Evran İlköğretim Okulu

Muhabir: Fahrettin Toker