Küçüklüğünde oluşan yüzme fobisini yenip dalgıç oldu Küçüklüğünde oluşan yüzme fobisini yenip dalgıç oldu

Kırşehir’in Boztepe ilçesine bağlı Çimeli köyünde yaşayan vatandaşlarımız köylerinde Altın aranmasından rahatsızlar.

Konuyla ilgili “Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’in” köşe yazarlarından Osman İlhan’a bilgiler veren Çimeli köyü sakinlerinden Tuncer Yılmaz düşüncelerini anlatarak, Kırşehir kamuoyundan kendilerine sahip çıkılmasını istedi.

Kanada Anagold şirketinin altın arama çalışmaları yaptığı Çimeli köyü başta olmak üzere etrafımızda bulunan Körpınar, Çuğun gibi köylerin büyük zarar göreceğini belirten Tuncer Yılmaz, şunları ifade etti:

“Bağlı bulunduğumuz ilçemiz Boztepe’de yaşayanlar ve Kırşehir’e yedi km. uzaklıkta ki Özbağ beldesinde ve hatta Kırşehir’de yaşayan hemşehrilerimizde endişelidirler. Bu yerleşim merkezlerinin tamamı zarar görecektir.Çünkü altın arama çalışmaları yapan Kanada Anagold Şirketi ayda 45 kuyu açacak ve bu kuyuları açarken tonlarca dinamit patlatacaktır.Biraz ilerimizde bulunan Seyfe gölü kuruyor diyerek bizlere köyümüzde kuyu açtırmayanlar, her ay 45 kuyu açılmasına ve buralarda tonlarca dinamit kullanılmasına 'nasıl izin veriyorlar anlaşılır gibi değil.Köyümüz hayvancılık ve tarım ekimi için Kırşehir’in ve ülkemizin önde gelen köylerindendir.  Kırşehir besicilik ve et üretimi alanında Türkiye’nin birinci şehridir. Sadece yanı başımızda bulunan Körpınar köyünde yaklaşık 35 bin ile 40 bin arasında büyük baş hayvan var. Bizim köyümüz Çimeli’de yaklaşık 5 bin ile 6 bin arasında küçükbaş hayvan var.

“İstanbul’a küçükbaş ve büyükbaş hayvan etleri Kırşehir’den dolayısıyla köyümüz ve civarından gönderilmektedir. Sadece bununla da kalınmayacak süt ve süt ürünlerinin üretilmesi de büyük bir zarar görecektir.Şimdi çed raporunu bekliyorlar. Rapor çıkınca da köyümüzü taşımayı düşünüyorlar. Kırşehir Belediyesi ve Kent Konseyi çed raporunun iptali için dava açtı. Kırşehir’de başta Belediye olmak üzere Kent Konseyi ve diğer Sivil Toplum Kurumlarının tamamı yanımızdalar ve bizlere destek veriyorlar.

“Kırşehir Erzincan olmasın, köyümüz Çimeli İliç olmasın, İliç’te yaşanan acı ve üzücü olaylar Buralarda yaşanmasın.

Kanada Şirketinin altın aramak için kullanacağı kimyasal maddeler kanserojon maddelerdir. Dışarıdan yabancı bir şirket apara kazanacak ama hepimizin sağlığı da tehlikeye atılacak ve bizleri ecelimizden önce öldüreceklerdir.

“Köyümüzün topraklarının bir tonunda altı gram sim halinde altın var. Bu altını çıkartmak isteyen bundan para kazanmak isteyen Kanada Şirketi burayı kimyasala, siyanüre boğmak istiyor. Köyümüz başta olmak üzere civar köylerimizde yaşayan vatandaşlar dünya cenneti olan bu toprakların, bu arazinin talan edilmesine karşı çıkıyorlar ve kendilerine destek olacak güvenli sıcak bir dost eli bekliyorlar.”

Çimeli Köyü Sakinlerinden Tuncer Yılmaz, gazeteniz “Kırşehir Çiğdem“ aracılığıyla tüm Kırşehir kamuoyuna ve Kırşehir basınına sesleniyorum.Gelin hayat ve ayakta durma mücadelesi yaptığımız bu zor günlerimizde Kırşehir basını olarak sesimize kulak verin,  kamuoyu oluşturmamız açısından bizlere destek olun, yanımızda olun” dedi.

 

 

Muhabir: İLKNUR ÖNCÜ