Bu yıl il genelinde bereketli bir yıl beklenirken, Kırşehir ve yöresindeki çiftçiler hükümetin açıkladığı hububat taban fiyatları çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı.

         7, 7,5 lira arasında belirlenen arpanın kilogram fiyatının en az 10-12, 9-10 lira arasında belirlenen buğdayın da 12-15 lira olması gerektiğini belirten Kırşehirli çiftçiler, bu fiyatların altında bir fiyat açıklanması halinde zarar edeceklerini ifade ettiler.

Konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı Konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı

         2023-2024 ekim sezonunda ekim maliyetinin mazot, gübre, ilaç ve diğer girdilerin geçen yıla göre yüzde 100’den fazla arttığını, bu nedenle hububat taban fiyatlarının da bu çerçeve değerlendirmesini isteyen çiftçiler, “Hükümet hububat taban fiyatını biran önce belirleyip açıklarsa bizler de ürünümüzü bu fiyata göre satarız. Aksi halde tüccar bizden kendi belirlediği fiyattan alır ki bu de bizim külliyen zarar etmemiz demektir. Bizim hükümetten talebimiz taban fiyatları zaman geçirmeden hemen açıklamalı. Bizlerin istediği arpanın kilogram fiyatının en az 10-12, buğdayın da 12-15 lira olmasıdır” dediler.

         Bu arada Kırşehir ve yöresinde bazı köylerde ekili alanlarda zamansız yağışlar nedeniyle rekoltenin düşük olması bekleniyor.

Muhabir: İLKNUR ÖNCÜ