Kırşehir CHP’de cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. Hatice Bayram, Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Merkez İlçe Başkanlığı’na ilk kez kadın başkan adayı olarak çıktı.

CHP İl Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek Merkez İlçe Başkanlığını talip olduğunu belirten Hatice Bayram, “Davamız koltuk davası değil, inandığımız yoldaşlarımızla geliyoruz” dedi.

Hatice Bayram’ın adaylık açıklama programına CHP İl Başkanı Hüseyin Çakmak, mevcut Merkez İlçe Başkanı Doğan Yıldızhan ve partililer de katıldı.

Hatice Bayram, parti binasında adaylık gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

“Köklerini Anadolu, Rumeli Mudafai -Hukuk cemiyetinden alan kuruluşun ve kurtuluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin Çok kıymetli üyeleri, delegeleri, basın emekçilerimiz ve partimizin olmazsa olmaz unsuru olan sevgili kadınlarımız ve genç kardeşlerim hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

“Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi öğretmenliği mezunuyum ve atanmayan 700.000 öğretmenden biriyim. Şu an Karahıdır Köyü'nde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum.

“15 yılı aşan Cumhuriyet Halk Partisi Üyeliğim sürecinde 4 yıldır kadın kolları başkan yardımcılığı, parti okulu eğitmeni, kongre delegesiyim. Ve ayrıca 28.donem Kırşehir Milletvekilliği aday adayı oldum. Mücadelemizin Kırşehir örgütünde büyük bir emekle çalıştım. Bu sürecin bana kattıklarıyla bugün karşınızda Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Merkez ilçe örgütünün ilk kadın başkan adayı olarak karşınızda bulunmaktayım.

“Ülkemiz son yıllardaki kötü yönetim sonucunda büyük bir ekonomik krize sürüklenmiş işsizlik ve geçim sıkıntısı halkımızın en büyük problemlerinden biri haline gelmiş. Ne yazık ki liyakatsız, hukuksuz uygulamalar sonucunda devletimizin tüm kurumları işlevsiz hale getirilmiş. Anti demokratik uygulamalarıyla yurttaşlarımızı bezdiren, yaşam alanlarına müdahale eden, demokratik haklarını kullanmak için sokağa çıkan gençlerimizi öldüren, kadın cinayetlerinin önünü açan bu iktidarın, yanlış politikalar sonucunda milyonlarca mültecinin Ülkemize gelmesi ayrıca Milli Güvenlik sorunu oluşturmasına neden olmuştur.

“İşte tamda bu noktada topyekün mücadele etmek Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini kurtarmak için özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi siyasette daha etkin rol alması için onurlu ve bir o kadar da zor bir yola çıkmış bulunuyoruz. Bir çoğumuzun umudunu kaybettiğini görmekte ve duymaktayım.

“Seçimlerde hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum. Fakat bizler 100 yıllık Cumhuriyetin evlatlarıyız. Bize umutsuzluk yakışmaz, mücadelemiz son bulmaz, Mustafa Kemal Atatürk gençliğe hitabında Zorla veya hile ile kutsal yurdun bütün şehirleri teslim alınmış, bütün işletmeleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olanı ise Ülkede iktidara sahip olanlar gaflet, sapkınlık ve hatta ihanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirerek düşmanla işbirliği yapabilirler. Halk yoksulluk ve sıkıntı içinde ezik ve bitkin düşmüş olabilirler. İşte bu durum ve koşullar içinde bile görevin, Türkiye'nin bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurmaktır.

Kırşehir’in de artık X’i var! Kırşehir’in de artık X’i var!

“Sevgili Cumhuriyet Halk partililer, sorumluluk bizde, sorumluluk hepimizde... Bu sorumluluğu yerine getirmek zorundayız. Bu görevi üstlendiğimizde demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek, organik bağlarımızı güçlendireceğiz. Değişim bir niyetle başlar fakat niyet yeterli değildir, adım atmak, harekete geçmek lazımdır. Yüreğinde umut ışığıyla bu yolda yürümek lazımdır. Gelin bu niyeti birlikte büyütelim ve harekete geçelim.

“Değerli dostlarım parti içi yeniliği gerçekleştirebilmek için, kadınlarımız ve gençlerimizi hak ettiği yere ulaştırabilmek için, bu bayrağı yılmadan, inatla onurlu bir şekilde bu zamana kadar taşıyan ve taşımakta olan partimizin saygı değer büyüklerine teşekkürü ben ve ekibim adına borç biliyorum.

“Bizler bireysel çıkar peşinde koşmayan ülkenin çıkarlarını savunan idealistler olarak burada bulunuyoruz. Çözümünde yer almak amacıyla ülkemizin içinde bulunduğu sorunları görmekteyiz. Davamız koltuk davası değil, inandığımız yoldaşlarımızla geliyoruz. Ben ve ekibim bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

(HABER: FAHRETTİN TOKER)