Neriman Şahin vefat etti Neriman Şahin vefat etti

Kırşehir genelindeki tüm EDS’lerin faaliyete geçmesi ile birlikte araçlar anbean izlenmeye başladı. Özellikle şehrin en işlek noktası konumunda bulunan Belediye Kavşağındaki EDS’ler kurallara uymayan araç sürücülerine kuş uçurtmuyor.

Kırşehir’de sık sık trafik denetimleri yapılırken EDS’lerin de tamamen aktif hale gelmesi ile birlikte trafik kurallarına uymayan vatandaşlara anından ceza yazılıyor. Ceza makbuzları sürücülerin adreslerine gönderilirken, adreslerinden tebligatları teslim edilemeyen araç sahiplerinin ceza tutanakları oturdukları mahalle ve köylerin muhtarlıklarına teslim ediliyor. Muhtarlıklarda ulaşabildikleri sürücülere arayarak yada mesaj göndererek tebligatları almalarını sağlıyor.

Emniyet kemeri takmama, araç kullanırken telefonla konuşma, yayalara yol vermeme, koyu cam filmi kullanımı en çok trafik cezası yazılan hususlar olurken bazı cezai hususlar ve ceza tutarları şu şekilde:

Tescil edilen araçları tescil belgesi (ruhsat) ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak 6.439 TL, tescilli aracı plakasız kullanmak 10.917 TL, muayenesi yapılmamış bir aracın trafiğe çıkarılması 1.506 TL, sürücü belgesiz araç kullanmak 12.977 TL, araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak 1.506 TL, kırmızı ışıkta geçmek 1.506 TL, alkollü araç kullanmak 1. defada 6.439 TL, TL,  2. defada 8.075 TL, 3 ve 3'ten fazlasında 12.977 TL, belirlenen hız sınırını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak 1.506 TL, belirlenen hız sınırını % 30’dan % 50'ye (elli dahil) kadar aşmak 3.135 TL, belirlenen hız sınırını % 50'den fazla aşmak 6.439 TL, taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak 690 TL, taşıt yolu üzerinde duraklayan veya park edilen araçların yanında duraklamak(çift park etmek) 690 TL, taşıt yolu üzerinde park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek 690 TL, taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek 1.380 TL, herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi (drift atmak) 32.233 TL, sürücülerin, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını ele alarak kullanması 1.506 TL, bulundurulma zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri /çocuk bağlama sistemi bulundurmamak ve kullanmamak 690 TL, zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak 690 TL, taşıtların camlarının görüntülerini değiştirecek seviyede renkli olmasını veya camların üzerine renkli film yapıştırmak 1.506 TL.

Tüm bu para cezalarının bir ay içerisinde ödenmesi durumunda yüzde 25 indirim uygulanıyor.

Trafik ekipleri, Kırşehir’deki araç sürücülerinin trafik kurallarına ve işaretlerine uyarak herhangi bir cezai işlemle karşılaşmamaları konusunda uyarıda bulundu. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)