Ankara'nın Çankaya ilçesinden ilimize gelen mahalle muhtarları şehrimizin tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını ziyaret ettiler.

Gezi programına Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve hemen yanında bulunan Japon Bahçesi'yle başlayan muhtarlar, ardından şehir merkezine gelerek Kent Park'ı gezdiler.

Sonrasında, Ahi Evran Camisi ve Ahi Evran Külliyesi'ne geçen muhtarlara rehber tarafından Ahi Evran-ı Veli ve Ahilik kültürü hakkında bilgi sunuldu.

Burada muhtarla buluşan Vali H. Mete Buhara, “Muhtarlarımızla beraber çalıştığımız Çankaya Kaymakamlığı döneminde kendilerinin her konuda desteğini gördük. 13 ocak'da düzenledikleri gezi programı kapsamında Ahi kenti Kırşehir’i ziyaret ediyorlar. Kendilerini, Ahiliğin başkenti, eğitimde marka şehir, aynı zamanda Aşıkpaşa, Süleyman Türkmani, Hacı Bektaş-ı Veli, Şeyh Edebali, Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş gibi değerli isimlerin yaşadığı Kırşehir’de görmekten memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Muhtarlarımız sayesinde Ankara ile Kırşehir arasında bir dostluk köprüsü, bir gönül köprüsü oluşturacağız. Umuyoruz ki onlar bizim kültür elçilerimiz olarak Kırşehir'i en iyi ve güzel şekilde anlatacaklar." dedi.

Muhtarlar da Kırşehir’in tarihi ve kültürel yapısını çok beğendiklerini ifade ederek çevresindekilere şehrimizi mutlaka ziyaret etmeleri ve görmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunacaklarını söyledi.

Konukların Ağalar Konağındaki programı sırasında Abdallar Müzik Topluluğu tarafından Merhum Neşet Ertaş’ın türkülerini seslendirdiler. Merhum Neşet Ertaş’ın kabrini de ziyaret ederek dua eden muhtarlarımız, Uzun Çarşı ve kent merkezini gezdikten sonra son olarak Valiliğimizi ziyaret ettiler.

HAYIRLI RAMAZANLAR HAYIRLI RAMAZANLAR

Vali H. Mete Buhara ile görüşerek sohbet eden muhtarlar, Valilik ziyaretinin ardından ilimizden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)