Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında Kahraman Mehmetçiğin 108 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı Çanakkale Geçilmez Destanı bir asrı aşkın süredir ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanırken bu zafer uğruna canlarını feda eden şehitlerimiz de minnetle anılıyor.

Türk askeri tarihinin en büyük zaferlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin bu yıl 108. yıldönümünü nedeniyle Kırşehir’deki törenler bugün saat 10.30’da Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’ne çelenk sunumu ile başladı.

Törenlere Vali Vekili Zikri Şahin, AKP Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan,Belediye Başkan Vekili Nuri Araz Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Dadal, Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Polat, Kırşehir Emniyet Müdürü Murat Türesin Kırşehir Jandarma Komutanı Albay Sadık Gülecen, Baro Başkanı Onur Çanta, AKParti İl Başkanı Seher Ünsal, CHP İl Başkanı Hüseyin Çakmak, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kılıçaslan, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Kırşehir Şubesi Başkanı Bahattin Kaya veçok sayıda protokol ve şehit yakınları katıldı.

Valilik, Belediye, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Kırşehir Şubesi, Kırşehir Şehit Aileleri Derneği, Kırşehir Anadolu Şehit Aileleri Derneği Başkanlığı’nın çelenk koymalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Vali Vekili Zikir Şahin, Şeref defterine günün anmak ve önemini belirten bir yazı yazdı. Şahin, yazıda şu ifadelere yer verdi:

"18 Mart Şehitleri anma ve Çanakkale Zaferi'nin 108. yıldönümünde vatanımızın müdafaası ülkemizin bulunmaz bütünlüğü milletimizin huzur ve güvenliği için gözünü kırpmadan canını feda eden azizi şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Anadolu kapılarının ebedi yurt olarak Türklere açıldığı Malazgirt ile başlayıp asla geçilemeyeceğini yedi düvele gösterdiğimiz Çanakkale zaferi ve Mustafa Kemal Paşa önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşıyla devam eden kahramanlık destanlarımız milletimizin hiçbir koşulda bağımsızlığından hür ve müstakil yaşama arzusundan vazgeçmeyeceğinin ispatı olmuş, bu uğurda nice vatan evladını şehit vermiştir. Bağımsızlığımızın vatan ve millet sevgisinin ölümsüz simgeleri olan aziz şehitlerimizin hiç düşünmeden canlarını ortaya koyarak bizlere emanet ettiği kutsal vatan topraklarımızın ve mukaddes değerlerin Dünya'da hiçbir emsali yoktur. Yaptıkları fedakârlıklarla milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacak olan aziz şehitlerimiz cesaretleri ve kahramanlıklarıyla genç nesillere gurur ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bu cennet vatanının sahipleri olarak bizlerde şehitlerimizin emaneti olan ülkemizi her türlü tehlikeden korumak muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmasını sağlamak için aynı ruh ve anlayışla mücadelemizi sürdüreceğiz. Aziz şehitlerimiz ruhunuz şad mekânınız cennet olsun."

Ardından şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim okundu ve dua yapılmasının ardından tören şehitliğin ziyaret edilmesi ile tören sona erdi. (HABER: CEMRE BAYRAM)