Başkan Ekicioğlu: “Karacaoğlan'dan, Dadaloğlu'ndan, Pir Sultan Abdal'dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesi gerektiğini de hep vurgulamıştır”

 

38 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcisi Muharrem Ertaş için Kırşehir Belediyesi’nin düzenlediği anma programında Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatçı Ender Balkır unutulmaz bir konser verdi

6 Aralık 2022 Salı günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 19:00’da başlayan Anma Programı kapsamındaki konsere yoğun bir katılım olduğu gözlendi.

Anma Programına, Milletvekili Metin İlhan ve CHP İl Başkanı Baran Genç ile birlikte katılan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğunun konserinin ardından yaptığı konuşmasında şunları ifade etti:

“Kırşehirimize hizmet etmek için yola çıktım” “Kırşehirimize hizmet etmek için yola çıktım”

“3 Aralık 1984 tarihinde aramızdan ayrılan Büyük Bozlak Ustası Muharrem Ertaş’ın Türk Halk Müziği’nde Anadolu’da ve Dünyada bir ekol olduğu hepinizin malumu. Bozlak denilince akla gelen ilk isim Muharrem Ertaş’tır. Onun sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden eşsiz bir değer olduğu bugün bütün müzik otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Bozlak kültürünün en önemli üstadı olan Muharrem Ertaş, başta oğlu Neşet Ertaş olmak üzere birçok kişiye de örnek olmuştur. Büyük saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Oğlu Neşet Ertaş'ın babasını, ‘Muharrem Ertaş bir gönül delisi, bir insan velisi idi.’ şeklindeki tarifi bizlere çok şey anlatmaktadır.

“Karacaoğlan'dan, Dadaloğlu'ndan, Pir Sultan Abdal'dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesi gerektiğini de hep vurgulamıştır. Bu nedenle de Anadolu Abdal geleneğinin yaşatılması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bozlağın ana vatanı olan Kırşehir'in, UNESCO'nun müzik alanındaki Yaratıcı Şehirler Ağı'na Türkiye'den giren ilk ve tek şehir olmasındaki en büyük ve temel pay kuşkusuz başta Muharrem Ertaş olmak üzere Neşet Ertaş ve bu geleneğin devam ettiricileridir. Bu nedenle de onlara çok şey borçluyuz. Bundan 38 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcisi Muharrem Ertaş'ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyor; geceye renk katan Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatçı Ender Balkır ile programa katılan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.”

Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ise yaptığı konuşmasında, Kırşehir Belediyesi’nin Muharrem Ertaş gibi büyük bir ustayı ve sanatını gelecek kuşaklara aktarmak için yaptığı programda tüm emeği geçenleri kutladı. (HABER MERKEZİ)