İÇİŞLERİ Bakan Yardımcısı Bülent Turan, bakanların seçim çalışmaları söylemlerine ilişkin, "Efendim bakanlar siyaset yapamaz. Bakanlar illere gidemez diyorlar. 60'lardan sonra tek parti anlayışının Türkiye'de siyasal yapıyı zayıflatmak için söylenen bir yalandır. Bu bakanlar KPSS ile mi atandı? Bu bakanları AK Parti Genel Başkanı halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Erdoğan atamadı mı? Bu bakanlar AK Parti üyesi değil mi? Tam tersine çalışmayan, siyaset üretmeyen, ileri gitmeyen bakanları mı istemeleyiz. O yüzden bakanlarımızın siyaset yapması kadar doğal bir şey olamaz" dedi.

Çeşitli ziyaretler kapsamında Kırşehir'e gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Turan, "Efendim bakanlar siyaset yapamaz. Bakanlar illere gidemez diyorlar. 60'lardan sonra tek parti anlayışının Türkiye'de siyasal yapıyı zayıflatmak için söylenen bir yalandır. Bu bakanlar KPSS ile mi atandı? Bu bakanları AK Parti Genel Başkanı halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Erdoğan atamadı mı? Bu bakanlar AK Parti üyesi değil mi? Tam tersine çalışmayan, siyaset üretmeyen, ileri gitmeyen bakanları mı istemeleyiz. O yüzden bakanlarımızın siyaset yapması kadar doğal bir şey olamaz. Bunun tartışması abes. Sistem değişmesini istiyorsanız gelin sistemin eksiği varsa bunu gözden geçirip tartışalım. Bu başka tartışma konumuz. Fakat 'Bakan, Murat Kurum'a destek istedi' diye tartışma konusu olmaz olmamalı. Bakanlarımızın hepsi Cumhurbaşkanı'nın atadığı KPSS ile atanmayan, siyasi iradeyle beraber yol yürüyen insanlardır. Şu önemli bir bakanlık kamu görevi yaparken bir ihmali oluyorsa bunu tartışırız. Ama siz bakanımıza üyesi olduğu, mensubu olduğu, partiye gitme, adaya oy isteme derseniz yanlış bir iş yapmış olursunuz" diye konuştu.

"ZAFER PARTİSİ'NE GİZLİ GİZLİ BAKANLIK VERİRSEN SİYASİ OLMASIN MI DEDİNİZ?"

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, 6'lı masa hakkında, "Siz zamanında Zafer Partisi'ne gizli gizli bakanlık vaat ederken siyasi olmasın mı dediniz? Siz 6'lı masa aranızda bakanlar paylaşırken bunlar siyasi olmasın mı dediniz? Siz daha dün Cumhurbaşkanı seçimlerinde İstanbul Belediye Başkanı'nı, Ankara Belediye Başkanı'nın tüm görevlerini bıraktırarak il il dolaştırırken aklınıza bu gelmedi mi? O yüzden bir daha söylüyorum. Kamu görevini iyi yapacağız, aksatmayacağız. Daha eski yıllarda ulaştırma, adalet ve içişleri bu bakanlıklar tarafsız olsun diye değişiklik yapıldı. Ama bu kanun değişti. Bu kanun farklılaştı. Çünkü teknoloji değişti, şeffaflık var. Insanlar ne yapıldığını görüyor, takip ediyor. Ulaştırmanın eski yıllarda seçim sandığına gitmeyi engellenmesin diye değişmesi öngörülür. Böyle bir ihtimal var mı? Herkes sandığının başından. Her partinin görevlisi sandık başında zaten. O yüzden bu güncellemeyi toplum yapmış, kanun yapmış. Boş tartışmaların bu ülkeye faydası olmadığını söylemek isterim" ifadelerini kullandı.

"FATİH ERBAKAN'I KULLANIYORLAR"

Fatih Erbakan hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

BELEDİYE MECLİSİ PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANACAK BELEDİYE MECLİSİ PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANACAK

"Yeniden Refah Partisi diye bir parti var. Cumhur İttifakı içerisinde yer aldı. Görev yaptık beraber. Seçimlerde doğru yerde tavır aldığı içinde halkımız sahip çıktı. Ama şimdi doğru yerde tavır almadığından dolayı farklı farklı dünyaların gündemi olmaya başladı. Fox'a, Halk Tv'ye, Sözcü'ye her gün bunlar var. Ak Parti'den gram oy tırtıklar mı? endişesinden dolayı bunu yapmaya çalışıyorlar. Geçen seçimlerde her gün Ahmet Davutoğlu'nun, Babacan'ın, Gültekin beyi ekrana çıkaran televizyonlar kaldı mı şimdi? Nerede Davutoğlu, nerede Temel bey, nerede Babacan? Varsa yoksa şuan Fatih Erbakan'ı kullanıyorlar. Onu sevdikleri için değil, Erdoğan'a nasıl zarar veririz diye bunu yapıyorlar. Dün 6'lı partilerde bunu yaptılar, bugün Fatih Erbakan'a bunu yapmaya çalışıyorlar. Bizim milletimiz izzet sahibi, irfan sahibidir. Bu oyunlara asla gelmeyecektir. Göreceksiniz daha büyük bir oy farkı ile Erdoğan'a evet diyeceklerdir." (HABER: FAHRETTİN TOKER)