Başkan Ekicioğlu, Uğur Mumcu’yu andı:

 “Bugün bağımsız gazeteciliğe her

zamankinden çok ihtiyacımız var”

İstanbul otogarındaki ticari alanlar 3 yıllığına kiraya veriliyor İstanbul otogarındaki ticari alanlar 3 yıllığına kiraya veriliyor

 

Türk basınında araştırmacı gazeteciliğinin usta ismi Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu, karanlık güçler tarafından katledilişinin 30’uncu yıldönümünde saygıyla anılıyor.

24 Ocak 1993’te hain bir saldırı sonucu katledilen gazeteci yazar Kırşehirli hemşehrimiz Uğur Mumcu’yu anma açıklaması yayınlayan Belediye Başkan Selahattin Ekicioğlu, bir mesaj yayınladı.

Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleğinin de zor bir sınavdan geçtiğini, ancak görevi gerçekleri aktarmak olan bazı gazetecilerin; yalanı, iftirayı iş edinmiş göründüklerini belirten Başkan Ekicioğlu, mesajında şunları ifade etti:

“24 Ocak 1993’te katledilen demokrasi savunucusu gazeteci yazar hemşehrimiz Uğur Mumcu hümanist; eşit, özgür ve insanca bir yaşamı savunuyordu. Uğur Mumcu, gazetecilik meslek ilkeleri doğrultusunda nasıl gazetecilik yapılacağının en iyi örneklerinden biri olarak kalplerimizdeki yerini korumaya devam ediyor.

“Uğur Mumcu, halktan ve demokrasiden yana gerçek bir gazeteciydi. Onun “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.” sözünü bugün çok daha iyi anlıyoruz. Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.

“Gazeteciler bağımsız, cesur olsunlar ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Bugün bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var. Hepinizin bildiği üzere Uğur Mumcu, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da hepimiz için büyük bir onur kaynağıdır. Uğur Mumcu, ülkemizin çok önemli bir aydınıydı. Aydınların da en önemli özelliği ise öngörülü olmalarıdır. O, yıllar öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Sadece onun yazdıkları okunsa ve uyarıları dikkate alınsaydı yakın zamanda ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı, felaket yaşanmazdı.

“Uğur Mumcu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “gördüklerini, bildiklerini, duyduklarını” meslek ilkeleri doğrultusunda ve halktan yana samimiyetle yazdı. İnsanca yaşamın savunucusu büyük gazeteci Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 30. yılında bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyorum.” (HABER MERKEZİ)