Kırşehir’de dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi Kırşehir’de dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Kırşehir'de  224 okulda 43 bin 298 öğrencinin, MEB'in yeni aldığı ve 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında uygulayacağı yaz tatilini kısaltma kararına üzülecek.
Yazın gelmesini dört gözler bekleyen öğrenciler, 3 aylık bir tatilin heyecanını yaşarken MEB'in yeni aldığı kararla bu heyecan artık 3 ay olmayacak.
Türkiye'de 180 gün olan eğitim süresinin 200 güne çıkarılması için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Projenin uygulamaya alınmasıyla ara tatilinde değişme beklenmezken yaz tatili kısalacak. Uygulamayla gelişmiş ülkelerde 200 gün olan eğitim-öğretim süresi ortalamasına çıkılmış olacak.
Türkiye'de eğitim ve öğretim iş günü iki ayrı dönemde 90'ar gün olmak üzere toplam 180 gün şeklinde uygulanıyor. Eğitim süresi hesaplanırken resmi tatiller, milli ve dini bayramlar ile hafta sonu tatilleri çıkarılıyor.
Sabah'ın haberine göre hava muhalefeti gibi nedenlerle zaman zaman kısalan 180 günlük eğitim süresinin 200 güne çıkarılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir uygulamayı yürürlüğe koyacak. Bu uygulamada ara tatillerin devam edeceği öğrenilirken yaz tatilinde ise kısalma yaşanacak.
PEKİ NE ZAMAN UYGULANACAK?
Gelişmiş ülkelerde 200 günün üzerinde olan eğitim süresinin Türkiye'de uzatılması, 9 Eylül 2024 tarihinde başlayacak olan 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı'nda yürürlüğe konacak. (HABER: FAHRETTİN TOKER)