Astronotların uzaydaki radyasyondan korunması için akrep derisinden krem üretildi Astronotların uzaydaki radyasyondan korunması için akrep derisinden krem üretildi

İslam Alemi, Berat Kandili'ni bu gece idrak edecek. On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerifi müjdeleyen bu kutlu gecede, Müslümanlar tövbe ederek af dileyecek.

Kırşehir’deki bütün camilerde mevlid şerif okutulacak. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2024 yılı Dini Gün ve Gecelerde camilerde ikram yapılması ve Vakıf geçmişlerine dua edilmesi etkinlikleri kapsamında 24 Şubat Cumartesi günü (bugün) akşam namazına müteakiben “Berat Kandili” dolayısıyla Kırşehir Ahmet Yesevi Camii’nde Mevlid-i Şerif okutulacak, mevlid şekeri ikramında bulunulacak.

Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, el açanların geri çevrilmediği gece... Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili’nin bütün milletimize ve İslam alemine hayırlar getirmesini diliyoruz.

Berat Kandili 12 Ocak'ta başlayan üç ayların ikincisi şaban ayının 15'inci gecesine denk geliyor.

"Beraet" kelimesinin kısaltılmış ifadesi olan berat, İslam inancına göre günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.

Ayrıca hicretin ikinci senesi şaban ayının 15'inci günü, Hazreti Muhammed ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescidde öğle namazının ikinci rekatını kılarken, kıblenin Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram yönünde değiştiği hakkında ayet indi.

Hazreti Muhammed ile cemaatin bu esnada yönünü Kabe'ye çevirmesiyle birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat gecesini değerli kılan başlıca nedenlerden birini oluşturuyor. Müslümanlara bu kutsal geceyi ibadetle geçirmesi tavsiye ediliyor.

Hazreti Muhammed'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur." (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)