KIRŞEHİR Valiliği tarafından hayata geçirilen 'Bozkır Yeşeriyor Projesi' kapsamında ilk fidanlar toprakla buluşturuldu.

Vali Buhara, "Dikilecek her ağaca lokasyon, tür ve dikim alanı bilgilerini de içeren kendine özgü bir barkod ve künye oluşturulacak olup oluşturulan barkod ve künyeler sayesinde, ağaçlandırma için bağışta bulunan bağışçılar diktikleri ağaçların büyüme süreçlerini takip edebileceklerdir. Unutmayalım ki; doğa bizlerin, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli emanettir" dedi.

Projenin ilk etkinliği olarak TOBB Öğrenci yurdu bahçesinde gerçekleştirilen fidan dikim programına Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Gençlik Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin ve öğrenciler katıldı.

Ağaç dikme programında konuşan Vali Hüdayar Mete Buhara, “Kırşehir Ahi Evran Üniversitemiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, Orman İşletme Müdürlüğümüz, İl Özel İdaremiz ve ilgili diğer tüm kurumlarımızla beraber çıktığımız bu yolda, toplumun her kesiminden vatandaşlarımız ve STK’lar gönüllü olarak bu projede yer almaktadır. Yaşam alanları ve yaşam alanlarının yakın çevresi öncelikli olmak üzere ilk etapta tespit ettiğimiz 5 ayrı bölgeye peyzaj yaklaşımıyla dikilecek 11 farklı ağaç türü, bu topraklara ayrı bir güzellik katacak, ağaçlandırma anlayışına yeni bir boyut kazandıracaktır. Bozkır Yeşeriyor projesi hepimizin katkısı ile hayat bulacaktır. İl Özel İdaremiz bünyesinde oluşturduğumuz bağış hesabına sağlayacağınız her destek, sevdiklerinize ve geleceğe hediye ettiğiniz her ağaç, projenin sürdürülebilirliğini arttıracaktır. Dikilen her ağacı birlikte büyüteceğiz. Dikim yapacağımız her bölgenin bir adı, dikeceğimiz her ağacın bir kimlik numarası olacak. Bağışlanan her ağacı verdiğimiz Qr kodu ile lokasyonu dahil takip edebileceksiniz. Böylelikle, her ağaca lokasyon, tür ve dikim alanı bilgilerini de içeren kendine özgü bir barkod ve künye oluşturulacak olup oluşturulan barkod ve künyeler sayesinde, ağaçlandırma için bağışta bulunan bağışçılar diktikleri ağaçların büyüme süreçlerini takip edebileceklerdir. Unutmayalım ki; doğa bizlerin, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli emanettir. Daha yaşanabilir bir çevre, daha yeşil bir dünya hayal etmek ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu harekete gerek gönüllü olarak gerekse de bağışçı olarak bütün vatandaşlarımızın katılımını bekliyoruz. Sizleri Kırşehir'imizin yeşil yarınlarına omuz vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Kırşehir Lisesi’nin 43 yıl önceki  mezunları bir araya geldi Kırşehir Lisesi’nin 43 yıl önceki mezunları bir araya geldi

Vali Buhara'nın konuşmasının ardından fidanlar, protokol ve gönüllü gençlerle birlikte toprakla buluşturuldu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)