Vali Buhara: “Kırşehir’e bakıp güzelleştirmek de bizlerin sorumluluğudur”

 “Bozkır Yeşeriyor Projesi” Aşıkpaşa Tabiat Parkı…

Yazıcıoğlu Sigorta, Kırşehir’de hizmete çok hızlı başladı… Yazıcıoğlu Sigorta, Kırşehir’de hizmete çok hızlı başladı…

Kırşehir Valiliği’nce başlatılan ve bir doğa hareketi olan Bozkır Yeşeriyor Projesi kapsamında Aşıkpaşa Tabiat Parkında ağaç dikimi gerçekleştirildi.

Projenin 2. Etabı olan etkinlikte Vali H. Mete Buhara, ağaç dikimi öncesinde yaptığı konuşmada, “Bu yıl Hepimizin Bir Dünyası Var sloganıyla kutlanan Türkiye Çevre Haftası münasebetiyle, Valiliğimizce başlattığımız yaşam alanları ve çevresinin ağaçlandırılmasını hedefleyen 'Bozkır Yeşeriyor Projesi’ kapsamında ağaç dikiminde bulunmak üzere bir aradayız. Dünya bizim ortak yaşam alanımızdır. Bizden önceki nesiller bu dünyada yaşadı, bizden sonraki nesiller de yaşamaya devam edecek. Dünyamızı, gelecek nesillere en yaşanabilir şekilde emanet etmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Dolayısıyla, Kırşehir’e bakıp güzelleştirmek de bizlerin sorumluluğudur. Çevremizi temiz tutarak zarar vermemeden yaşamak hepimizin hakkı. Bizler de Valilik olarak bu yönde Bozkır Yeşeriyor adlı bir proje başlattık. Yıl boyunca devam edecek olan projemiz vatandaşla kamu kurumlarının işbirliğini de içermektedir. Proje dahilinde yapılacak olan ağaç alımı ve bu ağaçların sulanması, bakımı gibi iş ve işlemlerin maliyetini hayırsever vatandaşlarımız ile iş insanlarımızdan tedarik etmek üzere İl Özel İdaremize bir bağış hesap numarası açtık. Proje kapsamında yaşam alanları ve yakın çevresine peyzaj yaklaşımıyla ağaç dikimi gerçekleştiriyoruz. Bozkır Yeşeriyor Projesi hepimizin katkısı ile hayat bulmaya devam edecektir. Bu vesileyle, sizleri çevreye sahip çıkmaya, doğayı korumaya, Kırşehir'imizin yeşil yarınlarına omuz vermeye davet ediyorum. Bugünkü etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Buhara’nın konuşmasının ardından protokol ve gönüllü gençlerle birlikte ağaçlar toprakla buluşturuldu.

“Bozkır Yeşeriyor Projesi” Kırşehir Valiliği’nce başlatılan, gönüllülük esasına dayalı, toplumun tüm kesimlerinin katılımı ve kamu kurumlarımızın destekleri ile daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre için yola çıkılan katılımcı bir ağaçlandırma hareketi.

“Bozkır Yeşeriyor Projesi” yerleşim alanları ve yakın çevresinde yeşil dokuyu arttırmayı, aynı zamanda kent estetiğine katkı sağlayarak bölgeye ilişkin insanların zihninde yerleşik bozkır algısı oluşturmayı, gönüllülük yaklaşımı ile bireylerin doğaya karşı duyarlılıklarını arttırmayı ve çevresine karşı sorumluluk bilincini geliştirmeyi, kamu kurumları ile vatandaşlarımızın ortak çalışma kültürünü teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kaynak: (VALİLİK BÜLTEN)