Yozgat'ta vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan şah kartalı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce korumaya alındı.

Vali Buhara gönüllülere Teşekkür Belgesi verdi Vali Buhara gönüllülere Teşekkür Belgesi verdi

Şube Müdürlüğünü arayan vatandaşlar, Sorgun ilçesine bağlı Taşpınar köyü yakınlarında arazide yorgun ve bitkin halde kartal bulduklarını bildirdi.

Ekiplerin teslim aldığı kartalın, Türkiye'de nadir görülen koruma altındaki şah kartalı olduğu belirlendi.

Veteriner hekim Harun Meriç, kartalın sağlık sorunu bulunmadığını belirterek, "Şah kartalı biraz zayıf kalmış. Çekilen röntgeninde herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Hayvanımız aşırı derecede halsiz, bunun için birkaç gün müdürlüğümüzün takibinde olacak. Beslenmesi gerekiyor ve muhtemelen bir hafta içinde doğaya salacağız." dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez de şah kartalının göç sırasında bitkin düşmüş olabileceğini ifade ederek, "Ergin ve erkek olan şah kartalımız uzun yıllardır ilimizde görülmemişti. Kartalımızın göç esnasında bitkin düşerek ilimizde görüldüğü anlaşıldı." diye konuştu.

Eğilmez, bakım ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından şah kartalının çip takılarak doğal ortamına salınacağını kaydetti.YOZGAT (AA)