26 Mayıs Pazar günü Tandoğan Meydanı'nda yapılan olan Büyük Emekli Mitingi'ne Kırşehir'den yoğun katılım gerçekleşti.

CHP İl Başkanı Baran Genç'in davetiyle Kırşehir'den yaklaşık 3 otobüs ve özel araçlarla Ankara'ya hareket edildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirdiği Büyük Emekli Mitingi'ne Kırşehir'den emekliler, partililer ve sendikalar büyük katılım sağladılar.

CHP lideri Özgür Özel, Ankara'da düzenlenen Büyük Emekli Mitingi'nde konuştu. Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'ye emeklilerle ilgili 15 maddeli bir çağrıda bulunarak "Bu meydanın yüzünü güldüreceğiz. Var mısınız?" diye sordu. Özel ayrıca partisinin ilk seçim vaadini açıklayarak emekli maaşının önce asgari ücrete, 2 yıl sonra da 1.5 asgari ücret seviyesine çıkarılacağını söyledi.

Ankara'da CHP'nin düzenlediği Büyük Emekli Mitingi'nde konuşan Özgür Özel, emeklilerin sesi olacaklarını belirterek partisinin ilk seçim vaadini duyurdu. Özel, CHP iktidarında emekli maaşının önce asgari ücrete 2 yıl sonra da 1.5 asgari ücrete çıkarılacağını açıkladı.

CHP'nin bugün Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği Büyük Emekli Mitingi'ne Kırşehir ile birlikte yurdun farklı illerinden emekliler ve farklı sendikalar katıldı. Mitingde hükümete ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e eleştireler yönelten Özel, IMF'yi kastederek "Mehmet Şimşek, bu gulyabanini al Saray'a git." dedi. Özel, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'ye emeklilerle ilgili 15 maddeli bir çağrıda bulundu.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ'YE ÇAĞRI

AHİKA Yönetim Kurulu  Toplantısı Kırşehir’de yapıldı AHİKA Yönetim Kurulu Toplantısı Kırşehir’de yapıldı

CHP Genel Başkanı Özel konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan'a, Sayın Bahçeli'ye bir çağrıda bulunuyorum. 15 madde, 15'ini yapacağız, el birliğiyle yapacağız. Bu meydanın yüzünü güldüreceğiz. Var mısınız? Başlıyorum:

“En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım.Prim düzenleme katsayısı aylık bağlama oranı, aylıkların alt sınırını hakkaniyetle ölçüde artıralım.İntibak yasası çıkararak 2000 öncesi, 2000-2008 arası, 2008 sonrası ayrımları ortada kaldıralım.Emeklilerimize ciddi yük oluşturan ilaç katılım paylarını fiyat farklarını muayene ücretlerini mutlaka artık ortadan kaldıralım.Emeklinin ortezlerinden protezlerine ayağını kaybetmiş bu vatan için çalışırken, protezi var eskimiş verdikleri para olması gerekenin 30'da 1'i; ortezde protezde en iyisi emekliye hemen ödenmeliEmeklilere sendikal örgütlenme hakkı tanınmalı.Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret seviyesine çıkarılmalı.

“Kurumların özel sandıklarından emekli olanlar banka gibi kuruluşlar, özel bankaların kendi sandıklarından emekli olanları bayram ikramiyeleri eşitlenmeli, ilaç katkı payları düşürülmeli. Onlara promosyon ödemesi yapılmalı.Emekliler için emekli kart çıkarılmalı.Elektrik ve doğalgaz faturalarında yüzde 25 ile 40 arasında indirim yapılmalıdır.Emeklilikte kademe bekleyenlerin, staj ve çıraklık mağdurlarının emekli askerlerin sorunları çözülmelidir.

“65 yaş üstü ulaşım sorunu asla bir daha hiçbir emeklimizi rencide etmeyecek şekilde şoför esnafını da düşünerek onları karşı karşıya bırakmadan kanun yoluyla devlet eliyle devletin cebinden çözülmelidir.Çalışmak zorunda kalan emeklilerden SGK destek uygulaması kesintisi bitirilmeli.

Emeklilerin kredi ve kredi kartı borçları bir defaya mahsus bütün faizleri silinerek 5 yıla bölünmeli, bu kamburdan emekliler kurtarılmalıdır.Vergide adalet mutlaka sağlanmalı, dolaylı vergi kademeli olarak sıfırlanmalı."

(HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker