1992 yılında Beyazay Görme Engelliler Derneği olarak kurulan ve 2008 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsüne kavuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva 3 Mart Pazar günü şehrimize gelecek.

Beyazay Derneği Kırşehir Şubesi Başkanı Adnan Göçmen’in verdiği bilgiye göre, Türkiye BeyazayDerneği Genel Başkanı Lokman Ayva 3 Mart Pazar günü Kırşehir’e gelecek.

Saat 14.00’te Kırşehir Beyaz Şubesi’nde özel bireylerle ve üyelerle toplantı yapacak olan Genel Başkan Lokman Ayva, saat 15.30’de de özel bireyleri evlerinde ziyaret edecek.

Lokman Ayva, 4 Mart Pazartesi günü Kırşehir Şubesi Başkanı Adnan Göçmen ile birlikte saat 08.45’ten itibaren birlikte sırasıyla İl Sağlık Müdürlüğünü, Vali H. Mete Buhara’yı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğünü, Kırşehir Belediye Başkanlığını, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i, Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nı, Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret edecek.Saat 16.45’de de Ahi Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eraslan’ı ziyaret ederek Ahi TV’de canlı yayın programına çıkacak.

"İmkan verin, İmkansızı isteyin" anlayışıyla 1992 yılında Beyazay Görme Engelliler Derneği olarak kurulan Türkiye Beyazay Derneği, 2008 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile "Türkiye" ismini alarak, aynı yıl kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsüne kavuşmuştu.

Engellilerin önündeki en büyük engeli eğitimsizlik olarak gören Türkiye Beyazay Derneği, Beyazay Okulları adı altında engellilerin eğitim ihtiyacını karşılamak, örnek bir kurum olmak ve bu alanda kaliteyi artırmak amacıyla okullar açmakta ve çalışmalarına devam ediyor.

Beyazay Derneği’nin hedef ve ilkeleri şöyle:

Ulusal ve uluslararası; ilke, program ve bilgi standartlarına uygun davranmak,

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim programı ve mevzuatlarına uygun davranmak,

Etkili ve Kaliteli eğitim vermek,

Bireyin özel yeteneklerine, zihinsel, ruhsal, işitsel, sosyal ve bedensel gelişimlerine uygun bireyselleştirilmiş eğitim plan ve program çerçevesinde eğitim vermek,

Öğrenciye merkez alan; yaparak-yaşayarak eğitim-öğretim yapmak,

Kırşehir'in başarısı gündemden düşmüyor Kırşehir'in başarısı gündemden düşmüyor

Öğrenci eğitiminde; Veli, kurum, öğrenci, öğretmen işbirliği ile eğitimi sürdürmek,

Toplumu, aileyi özel eğitim konusunda bilgilendirmek, eğitmek,

Öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkarmak, zihin, kalp ve el koordinasyonunu sağlayarak iş ve meslek edindirmek,

Engelli bireylerin sosyal yaşama katılımlarını, topluma ve üretime katkıda bulunmalarını sağlamak… (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)