Mehmet Budak vefat etti Mehmet Budak vefat etti

Türkiye Beyazay Derneği Kırşehir Şube Başkanı Adnan Göçmen, "21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Birleşmiş Milletler tarafından dünya genelinde downsendromu hakkında toplumsal farkındalık ve duyarlılık oluşturmak, downsendromlu bireylere karşı olumlu tutum ve davranışlara katkıda bulunulmasını sağlamak, erken eğitimin ve eğitimde sürekliliğin önemine dikkat çekmek amacıyla "21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü" olarak ilan edildiğini belirten Türkiye Beyazay Derneği Kırşehir Şube Başkanı Adnan Göçmen, “Downsendromu, bireylerin fiziksel özellikleri ve zihinsel yeteneklerinde farklılık gösteren genetik bir durumdur. Downsendromlu bireylerin topluma katkı sağlayabilecekleri, yeteneklerini geliştirebilecekleri ve mutlu bir yaşam sürdürebilecekleri unutulmamalıdır. Downsendromlu bireylerin hayatlarını daha iyi anlamak, toplum ile bütünleşmelerini sağlamak, onların sahip olduğu yetenekleri ve potansiyellerinin farkında olmalarını sağlamak ve geliştirilmeleri önem arz etmektedir. Her downsendromlu bireyin sevgi dolu bir toplumun parçası olma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz.  21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü’nde, downsendromlu bireylerin yaşamlarını daha iyi anlamak ve desteklemek için birlikte hareket etmek gerçekten çok önemli. Bu nedenle Türkiye Beyazay Derneği Kırşehir Şubesi olarak bütün engelli kardeşlerimiz gibi genetik farklılığın toplumlarca hastalık olarak görülmediği ve downsendromlu bireylerin soyutlanmadığı bir dünya diliyoruz.”

Başkan Adnan Göçmen, 26 Mart Salı günü düzenleyecekleri bir iftar programıyla Kırşehir’deki Down Sendromlularla bir araya geleceklerini ve burada bir programla günü kutlayacaklarını sözlerine ekledi. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)