Sebze fiyatları arttı, vatandaşlar kendi yetiştirmeye başladı

Genel bayramlaşma Ahi Evran Külliyesi'nde gerçekleştirildi Genel bayramlaşma Ahi Evran Külliyesi'nde gerçekleştirildi

 Belediye’nin ücretsiz fide Dağıtması satıcıları etkiledi

 

                Bahar mevsiminin gelmesiyle tohumlar, fidanlar toprakla buluşmaya başladı. Kırşehir genelinde bahçesinde organik ürün yetiştirmek isteyen vatandaşlar soluğu fide satıcılarında aldı.

                Kırşehir'deki fide satıcıları, domates, biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz gibi sebzelerin fidelerini vatandaşların beğenisine sundu. Tezgâhlarda yerini alan fideler görsel şölen oluşturarak vatandaşların ilgisini çekiyor.

Kırşehir Pazar yeri girişinde satışa sunulan fidelerin başında domates, biber, Cemele Biberi, patlıcan ve salatalık geliyor. Kırşehir pazar yerinde fide satıcılığı yapan pazarcı esnafı gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, önceki senelere göre fide satışlarında düşüş olduğunu belirterek, "Topraklar ısındı artık fide dikimleri başlamasıyla bizde satışlarımıza bir ay kadar önce başladık. Bu sene talebin geçen yıllara göre az olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta daha satışlarımız devam edecek ama Kırşehir Belediyesi’nin ücretsiz fide dağıtması elbette bizim işlerimizi ciddi anlamda etkiledi, satışlarımız geçmiş yıllara göre oldukça düşüşte. Elbette Belediye’nin böyle bir hizmet yapması güzel ama en azından dağıtılan fideleri yerli satıcılardan alsalardı bizler de mağdur olmazdık" ifadelerini kullandı.

                Evlerinde ya da bahçelerinde yetiştirmek için fide alan vatandaşlar da, ilerleyen süreçte sebze fiyatlarının daha da yükselmesinden endişe duyduklarını dile getirerek kendi sebzelerini yetiştirmek istediklerini belirttiler.

Kendi sebzelerini yetiştirerek hem aile bütçelerine katkı sağlamak hem de doğal ilaçsız sebze tüketmek istediklerini belirten vatandaşlar, “Sebze fiyatları çok pahalandı. Biz de imkânımız varken bahçemize dikmek için fide alıyoruz. Kendi sebzemizi kendimiz üreteceğiz. Hem daha ucuza mal edeceğiz hem de ihtiyacımız oldukça, canımız çektiğinde dalından koparıp taze taze yiyeceğiz” şeklinde konuştular. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Editör: Ayhan Ceylan