Başkan Ekicioğlu’ndan Kütüphaneler Haftası mesajı..

 

Belediye’nin Kitap Günleri

28 Nisan-7 Mayıs’ta…

 

          Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, bugün başlayacak ve 3 Nisan tarihine kadar devam edecek olan “Kütüphaneler Haftası” dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Kırşehir’de okuma kültürüne sahip olmayan yetişkinlere ve çocuklara, kitap okuma bilincini ve alışkanlığı edindirmek için Kırşehir Belediyesi olarak her yıl Kitap Günleri’ni organize ettiklerini belirten Başkan Ekicioğlu, kitap okurlarının heyecanla bekledikleri bu yılki Kitap Günlerinin 28 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını da müjdeledi.

Türkiye'de 1964 yılından beri düzenlenen ve amacı, halkın kütüphanelerden daha iyi şekilde yararlanmasını, kütüphanecilik mesleğinin tanınmasını sağlamak olan Kütüphaneler Haftası Kırşehir’de 28 Mart-3 Nisan tarihleri arasında kutlanacağını belirten Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, hafta dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk der ki; ‘Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.’

“Hızla değişen ve dönüşen dünyamızda bu değişimin ve dönüşümün temellerini anlayıp kavrayabilmek ise okumaktan geçmektedir. Çünkü okumak ilim demektir, irfan demektir, öğrenmek ve derinleşmek demektir. Okumak, araştırmak ve anlama gücünü geliştirmek demektir. Okumak hayatımızdaki birçok faaliyet gibi geçici değil, yaşamın tam da kendisidir. Okuyarak öğrenmek insanlar için tutkuların en asili ve en soylusudur. Okuyarak edinilen bilgi; cehaleti, çaresizliği yenen, önyargıları yıkan, insanları çatışma ortamlarından uzaklaştırıp, daha uzlaşmacı, daha barışçıl olmaya yönlendiren ve insan ilişkilerini kuvvetlendiren bir güçtür. Okumak icat çıkarmaktır.

“Okumak herkes için uzun bir yolculuktur; insanın küçücük dünyasının sınırlarını hayal edemeyeceği kadar genişletir ve zenginleştirir. Yaşamı ilmek ilmek ördüğü gibi insan ömrünün her dönemini daha keyifli ve daha aydınlık hale getirir.

“Yapılan ve yayımlanan istatistikleri incelediğimiz zaman, okuma oranında dünya ortalamasının ne kadar gerisinde olduğumuzu görmekteyiz. Bu durumu aşabilmek için ülke olarak kitap okumaya çok büyük önem vermeli, çevremizdeki kişileri kitap okumaya teşvik ederek, kitap okuma ve okutma bilincini topluma aşılamak, okuma oranını arttırmak ve yaygınlaştırmak için her bireye olduğu gibi kurumsal olarak yerel yönetimlere de çok büyük görevler düşmektedir.

“Bu nedenle ilimizde okuma kültürüne sahip olmayan yetişkinlere ve çocuklarımıza, kitap okuma bilincini ve alışkanlığı edindirmek için her yıl Kırşehir Belediyesi Kitap Günleri’ni organize ediyoruz. Kitap okurlarının heyecanla bekledikleri bu yılki kitap Günlerimizin 28 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını da bu vesileyle müjdelemek isterim. Hazırladığımız programlarla da birbirinden değerli yazarlarımızı hemşehrilerimizle buluşturarak okuma kültürünün gelişmesine katkı sunuyoruz.

“28 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası nedeniyle herkesi kitap okumaya davet ediyor ve Kütüphaneler Haftası’nı kutluyorum.” (HABER MERKEZİ)