Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 24 Ocak 1993’te hain bir saldırı sonucu katledilenhemşehrimiz gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 31’inci yıldönümünde saygıyla andı.

24 Ocak 1993 tarihinde evininde önünde aracına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu katledilen Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artması dileğinde bulunan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, mesajında şunları ifade etti:

“24 Ocak 1993’te katledilen demokrasi savunucusu gazeteci yazar hemşehrimiz Uğur Mumcu hümanist; eşit, özgür ve insanca bir yaşamı savunuyordu. Uğur Mumcu, gazetecilik meslek ilkeleri doğrultusunda nasıl gazetecilik yapılacağının en iyi örneklerinden biri olarak kalplerimizdeki yerini korumaya devam ediyor. Uğur Mumcu, halktan ve demokrasiden yana gerçek bir gazeteciydi. Onun “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.” sözünü bugün çok daha iyi anlıyoruz. Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.

Gazeteciler bağımsız, cesur olsunlar ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Bugün, bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var.

BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN BERAT KANDİLİ MESAJI BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN BERAT KANDİLİ MESAJI

“Hepinizin bildiği üzere Uğur Mumcu, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da bizler için büyük bir onur kaynağıdır. Uğur Mumcu, ülkemizin çok önemli bir aydınıydı. Aydınların en önemli özelliği öngörülü olmalarıdır. O, yıllar öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Sadece onun yazdıkları okunsa ve uyarıları dikkate alınsaydı ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı ve felaket yaşanmazdı. Uğur Mumcu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini” meslek ilkeleri doğrultusunda ve halktan yana her zaman samimiyetle yazdı. İnsanca yaşamın savunucusu, büyük gazeteci Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 31’inci yılında bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyorum.” (HABER MERKEZİ)