Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi’nin enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarını Belediye Gazetesi’ne anlattı

 

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından PDF olarak yayınlanan Belediye Gazetesi’nin 28 Ağustos 2023 tarihli 154. Sayısında “2019 yerel seçimlerinden bu yana belediyenizin enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarından bahseder misiniz? Bu çalışmalarınız kapsamında önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir?” şeklindeki soruları yanıtladı.

Başkan Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarıyla ilgili, verdiği yanıtlarda şunları ifade etti:

“Çevreyi korumak ve temiz tutmak hepimizin görevi. Rüzgâr ve güneş enerjisinin sunduğu imkânları göz önünde bulundurarak yeni enerji kaynakları oluşturmanın çevreye ve doğaya katkısı olduğunu düşünüyorum. Kaynağını doğadan alan enerji sistemleri, kentsel dokunun ve yapılaşmanın bozulmamasını sağlar. Bu anlayıştan hareketle yenilenebilir enerji kaynaklarını önemsiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları dünya çapında önem kazanıyor. Güneş enerjisi sistemleri de hem belediyemiz hem de kentimiz açısından örnek projeler arasında yer alıyor.

6409/1 ada parseldeki güneş enerjisi santrali faaliyete geçti. MEDAŞ şebekesi üzerinden hizmete dahil edilen 5081/3 ada parseldeki asfalt plentiyle SCADA binasının enerji ihtiyacını karşılayan santral sayesinde çevre dostu bir projeyi hayata geçirdik. Yaklaşık 20.000 metrekarelik alana kurulan 1 MW’lık güneş enerjisi santralinin faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık ortalama 1.379.438 kWh enerji üretiliyor. 5081/3 ada parseldeki binamızın enerji ihtiyacını karşılayacak santralin enerji kapasitesi de yıllık ortalama 49.900 kWh.

Yeterli kaynak bulduğumuzda belediyemizin enerji ihtiyacını karşılayacak çalışmalar yapacağız. Amacımız, enerji potansiyelini artırarak belediyemizin enerji ihtiyacını karşılamak. Güneş enerjisi santrallerinin sayısını artıracağız.

Kırşehir’de rastgele yerde kurban kesimine izin yok! Kırşehir’de rastgele yerde kurban kesimine izin yok!

Fosil yakıtların neden olduğu karbon emisyonu probleminin de farkındayız. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynakları daha da önem kazanıyor. Güneş enerjisi santrallerinin en önemli avantajı, panel üretimi sırasında çıkan sera gazını atmosfere yaymaması. Bu, çok önemli bir kazanım. Güneş enerjisi, duman, gaz veya kimyasal ürünlerden uzak bir sistem. Yeşil enerji teknolojilerinin arkasındaki ana itici güç olan bu sistemi yaygınlaştırarak örnek olmak istiyoruz.

Kurulum ve bakım maliyeti dışında ek maliyet çıkarmadan, güneş enerjisini ücretsiz kullanarak elektrik enerjisi üretmeye yönelik çalışmalarımız devam edecek. ÇED raporu aldıktan sonra Ekizağıl’daki vahşi depolama alanında ayrıştırma ve geri dönüşüm tesisi kuracağız. Bu kapsamda belediyemiz bünyesinde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Birimi kurduk.” (HABER MERKEZİ)

Editör: Çiğdem Sönmez