İstanbul Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler buluşmasında, Başkan Yazıcı'ya Ahilik Şed Kuşatma töreni yapıldı.

Tuzla’da faaliyet gösteren Memleket Dernekleri standlarını açarak Anadoluyu Tuzla’ya getirdiler.

Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya ve Ahilik Vakfı Başkan Yardımcısı iş Adamı Süleyman Demir ile yöneticileri tarafından yüzlerce kişinin katılım sağladığı etkinlik alanında Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi Yazıcı’ya Ahilik kuralları çerçevesinde “Ahilik Hizmet Ehli Ustalık Şeddi” kuşatıldı.

Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’yı Ahilik kuralına göre Şed kuşatmak için davet etti.

Kaya, 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan Yazıcı’ya, çıraklık, kalfalık ve ustalık döneminde başarılı çalışmalarıyla, kültürel değerlere hizmetleriyle, üretime katkılarıyla ve insana dokunan projeleriyle örnek bir insan olduğunu söyledi.

Başkan Yazıcı, “Ahilik Vakfı’mız aynı zamanda Bilim Kurulu ve birbirinden değerli üyeleri ile Türkiye'de örnek bir Vakıf olarak Faaliyetlerde bulunmaktadır. Ahilik Vakfı ile birlikte çalışmaktan onur duyuyoruz” dedi.

Yazıcı, Cumhuriyet tarihimizde Ahilik üzerine araştırmalar yapmak üzere 1984 yılında ilk kurulan sivil toplum kuruluşu Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı'nın Başkan Yardımcısı Süleyman Demir’in 1984 yılından bugüne “Baba” emaneti olan Ahilik Kültürüne hizmet ettiklerini, bünyelerinde bulunan ekipleri ile gönüllü olarak Ahilik programları, Şed kuşatma  törenlerine katılarak bu mirasa sahip çıktıklarını ve Ahilik adına faaliyet gösterilen her alanda katkı sundukları ifade etti.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi 7 Öğretim Üyesi alıyor Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi 7 Öğretim Üyesi alıyor

Başkan Yazıcı, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunda Ahilik ve Şeyh Edabali önemine vurgu yaptı.

Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Kültürleri buluşturan Başkan Yazıcı’ya övgü dolu sözlerle teşekkür etti. Ayrıca Ahilik bizim yaşam biçimimiz dedi. (HABER MERKEZİ)