Kızıl Goncalar isimli filme tepkiler gün geçtikçe çığ gibi büyümeye devam ediyor. Biz televizyon kanalında çok yakında yayına girecek olan Kızıl Goncalar isimli filmin bir sahnesinde gizli bir örgüte Ahiler isminin verilmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.

MHP’li İl Genel Meclisi üyesi  adaylarından gazetemize ziyaret MHP’li İl Genel Meclisi üyesi adaylarından gazetemize ziyaret

Kırşehir'de her kesimin tepki gösterdiği o yayına bir tepki de Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk'ten geldi. Başkan Öztürk konuyla ilgili yayınladığı mesajında; "Bir televizyon kanalında yayına girecek olan Kızıl Goncalar isimli dizide tarikat olarak sunulan ve ismine Ahiler denilen oluşumun Ahiliğin doğasıyla aykırı şekilde resmedilmesi Pîr Ahi Evran-ı Veli’ye ve ahilik teşkilatına yapılan bir hakarettir.

Ahilik yüzyıllar önce bu topraklarda filizlenen ticari hayatı düzenleyen, devletine ve milletine bağlı esnafların kurduğu, makamında Ahi Evran-ı Veli’nin oturduğu, bugünkü esnaf ve sanatkârlar odalarının kaynağı olan bir esnaf örgütlenmesidir. Ahi Evran-ı Veli’nin şehit edildiği, kabrinin bulunduğu ve Ahiliğin merkezi olan Kırşehir başta olmak üzere tüm ülkede ve dünyada her zaman Ahilik öğretilerinin yayılması için tanıtım faaliyetleri yapılarak yoğun çaba sarf edilmektedir. Durum böyleyken Ahiliğin doğasına aykırı hareketlerin sergilendiği bir oluşumun Ahilik adı altına izleyicilere sunulması bugüne kadar yapılan tüm çalışmalara ve çabalara ambargo uygulamak, insanlara algısal bir oyun oynamaktan başka bir şey değildir. Ulusal bir kanalda yayınlanacak olan dizide gösterilen dini bir tarikata Ahilik ismini böyle cahilce ve tembelce yafta etmek, dizinin yapımcısı, yönetmeni, senaristleri ve dahi oyuncularının sorumluluğu altındadır. Ahilik reyting artırmak için kullanılacak bir malzeme değildir.

Ahilik temelinde fütüvvet anlayışını barındıran, başta ticari ve ekonomik olmak üzere, dini, sosyal, askeri ve siyasi hayatın düzenlenmesi için ilkelerini açıkça belirten bir örgütlenmedir. Günümüzde bu ilkelere bağlı kalarak ticaret yapan tüccar da ahidir, memleketin bekası için çabalayan asker de… Bir can kurtarmak için canını dişine takan doktor da ahidir, her sabah yolları temizleyen temizlik görevlisi de… Ahilik, tarikat nazarına indirgenecek tek yönlü bir patika değildir. Ahilik tüm hayatı kapsayan bir değerler okyanusudur.

Bugün ahiliğin kırıntılarından dahi faydalanan bir ticaret anlayışı içinde olunsaydı, değerlerimizi hiçe sayan, gözünü para hırsı bürümüş bu tip dizi tüccarları meslekten men edilirdi.

Her yıl ilimizde ve tüm Türkiye’de kutlanan Ahilik Haftasına emek veren, bu değerlerin tanıtılması için kitaplar hazırlayan, makaleler yazan, enstitüler kurup araştırmalar yapan ve Ahilik ilkelerini iş yerinin duvarından ve yaptığı ticaretten eksik etmeyen her bir ferdin emeklerinin hiçe sayılmaması için yapılan bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir. Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız başta olmak üzere devletimizin ilgisini eksik etmediği ve her zaman ön planda tuttuğu manevi değerlerimizin bu şekilde lanse edilmesine izin verilmeyeceğini umuyor, izleyicilerin de gereken tepkiyi göstereceğini temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)