Genel Merkezi Ankara'da bulunan Kırşehirliler Vakfı binlerce kişinin katılımı ile bir iftar programı düzenledi.

İftar programına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel kültüre verdikleri öneme dikkat çekerek, önümüzdeki dönem için Kırşehir’in kendine ait yerel kültürünün sergilendiği bir “Kırşehirliler Evi” yapacakları sözünü verdi.

Başkan Mansur Yavaş iftar programında yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Belediye başkanı, kentinde yaşayanların doğumundan ölümüne kadar her türlü problemiyle ilgilenen insandır. Aynı zamanda kentte yaşayan insanların, toplulukların, hemşehri derneklerinin ve bütün sosyal grupların taleplerine uygun bir şekilde onların da yaşamının sürdürülmesine katkıda bulunmak demektir. Yerel Kültürümüz bizlerin can damarı. O damar olmadan yaşayamayız. Ahilik kültürünün tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarılması için iş birliklerimizi sürdüreceğiz.

“Değerli hemşerilerim, belediye başkanlığı deyince, her zaman şunu söylüyorum, belediyecilik asla asfalt ve kaldırım belediyeciliği değildir. Kentte yaşayan insanların, toplulukların, hemşeri derneklerinin ve bütün sosyal grupların kendi taleplerine uygun bir şekilde onlarında yaşamını sürdürmesine de katkıda bulunmak demektir. Kırşehir ve Kırşehirli hemşerilerimiz de bizler için çok önemli. İnşallah yeni dönemde Kırşehirliler Evi projesini hayat geçireceğiz. Bu kültürlerin mutlaka yaşaması lazım. Gelecek kuşağa aktarılması lazım. Bu nedenle biz hemşehri dayanışmalarına ayrıca destekte bulunuyoruz. Bir sivil toplum kuruluşunun başarılısı böyle bir davete icabet edenlerin fazlalığıyla anlaşılır. İnşallah önümüzdeki dönem Allah nasip ederse sizlerin de desteğiyle bu söylediklerimizi yerine getirmeye daha büyük toplantılar yapıp kültürün hem gelecek kuşaklara hem Ankara'ya tanıtılması hem de dünyaya tanıtılması konusunda başarılı oluruz. Bugün burada bir iftara dahi 2 binin üzerinde insan katılıyor. Demek ki Ankara'da bahçesinde geniş bir şekilde 5-6 bin kişinin yemek yiyebileceği, düğün yapabileceği aynı zamanda Kırşehir’e ait damak lezzetlerinin, gastronominin, yerel kültürün sergilendiği bir alana ihtiyaç var. İnşallah önümüzdeki dönem bunu da mutlaka planlayacağız.” 

VALİ BUHARA' DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI VALİ BUHARA' DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Kırşehirliler Vakfı Başkanı Ahmet Tekay da, Mansur Yavaş’ı Kırşehirliler olarak takdir edip sevdiklerini belirterek, “Değerli Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın Vakfımızla birçok projeyi ortak gerçekleştiriyor.  Özellikle her 25 Eylül'de Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda Büyük Ozanımız Neşet Ertaş anma programının gerçekleşmesinde, Altınpark'taki vakıf merkezimizin yanına, gençlik kollarımız için, sosyal tesis projesinin gerçekleşmesinde vermiş olduğu destek ve katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Biz kendisini Kırşehirliler olarak takdir ediyoruz ve seviyoruz. Kendisinin de Kırşehirlileri çok sevdiğini biliyoruz. Çıkmış olduğu bu kutlu yolunda kendisine üstün başarılar diliyoruz” dedi.

İftar programında aynıca Vakıf Başkanı Tuncay Tekay, Kırşehir’e, Kırşehirlilere ve Kırşehir Vakfı’na destek ve katkılarından Ankara’daki 40 iş adamına Ahilik rozeti takarken, 41. rozeti de Mansur Yavaş’a takarak kendisini ahi ilan etti. (HABER: FAHRETTİN TOKER)