İsmail Ekici hayatını kaybetti İsmail Ekici hayatını kaybetti

Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya, bir televizyon kanalında fragmanı yayınlanan dizide Ahiliği farklı bir şekilde aktarılmasına tepki gösterdi.
Bir televizyon kanalında bir grup gizli tarikatın adını 'Ahiler' olarak anlatılması Kırşehir'de büyük tepkiye yol açtı. Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya, konuyla ilgili sosyal medya hesabından eleştirilerde bulundu. Başkan Kaya yaptığı açıklamada; "Fox Televizyonun'da yakın zamanda yayınlanacak diye fragmanı yayınlanan, başrollerini Özcan Deniz ve Özgü Namal'ın paylaştığı Kızıl Goncalar dizisinde  bir tarikatın işlendiğini gördüğümüz fragmanda gizli bir grup olarak lanse edilen tarikatın adı ise "Ahiler" olarak olarak söyleniyor.
Sizi had bilmez uslanmaz Türk Milletinden utanmazlar. Yerin dibine batsın sizin diziniz. Bizler heryerde Gençlerimize Ahiliği anlatıp bilgilendirirken sizlerin yaptığı bu hadsizlik ne oluyorda Ahileri bir grup tarikat gibi gösteriyorsunuz utanmıyormusunuz?
Dün Ahilik Konya'ya mı gitti diye ortalığı ayağa kaldıranlar başaramadılar bugünde Bir tarikat diye Ahilerden bahsettikleri midemizi bulandırmıştır.
Günümüzde sadece show yaparak Ahilik etkinliği yapan, lahmacun salonu açar gibi balon süsleyen, palyaçolar koyan zihniyetlerin yanı sıra Ahiliği kendi menfi çıkarları için hallaç pamuğuna çeviren kişilerin sayesinde,bazen Devleti, bazen iyi niyetli Milleti alet ederek Ahilik adına yapılmadık cambazlıklar kalmamıştır ve bu zihniyetli insanlarında el birliği ile bu dizilerinde desteği ile dedem Ahi Evran'ın kemiklerini sızlatıyorsunuz bundan sonra bunlara müsade etmeyeceğiz yalan ve yanlışın karşısında olacağız" diye konuştu.
"AHİLİK, TÜRK VE İSLAM DAVASIDIR"
Ahilik hakkında bilgiler veren Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü; Ahilik nedir biliyor musunuz? Ahilik, Sanayileşerek üretmek, Ahlakı ve Edebiyle Çırak, Kalfa, Usta ilişkisi içinde mesleğini icra etmektir. Ahilik; Ahlaklı Milli Esnaflığın ve Ticaretin reçetesidir,  Ahilik tarikat değildir. Ahilik Türk ve İslam davasıdır.
Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına Manevi Mimar olarak büyük katkı sağlayan Osmanlı Beyliği'nin Cihan Devleti haline gelmesindeki önemli Teşkilatlardan birisi olan AHİLİK, yüzyıllardır ilham kaynağı olmuştur.”
Kırşehir'de bir Yiğit Ahi Evran-ı Veli ortaya çıkarak 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak, zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılan Ahilik sisteminin temellerini 1.200'lü yıllarda atmıştır.
Moğolların Anadoluyu istila ettiği zaman, onuruyla, şerefiyle savaşan Anadolunun yiğit Ahileri alperenleri, beyleri ve kadınları ile anadoluyu biz Türklere yurt etmiştir.
Ahilik, sanayileşerek üretmek ve ahlaklı Milli esnaflığın reçetesidir. Bu nedenle 2023, 2053, 2071 lider ülke Türkiye yolunda üzerimize düşen vazife önce kendimizi ahlaki ve insanı bir çerçevede eğitmek sonra Ülke ekonomimizin markalaşarak imal etme, üretme ve dışa olan bağımlılığımızı en asgari düzeye indirerek milli üretime geçmektir.
Ahilik;  yiğitlik, cömertlik ve mertliktir.Komşusu siftah yapmayan esnafın kardeşlik yürüyüşüdür.Ayıplı mal üreten imalatçının papucunun dama atılmasıdır. Ustalık belgesinin elinden alınıp  tekrar kalfalığa dönmesidir. Ustasının elini öperek olur alan kalfanın şed kuşatılıp tekrar ustalık mesleğine dönüp dükkan açmasının adıdır.
Bir Fatma Bacı olup, yetiştirdiği kadın askerle Moğolların karşısına çıkıp, "bunların kadınları böyleyse, erkekleri nasıldır dedirtip geri püskürten", Bey'i gibi Yiğit Destanı yazan "Anadolu Bacılarının" adıdır ahilik.
Ahilik; Cihan Devleti Osmanlı'nın temellerini Kırşehir'de, 20 dakika secdeye yatarak kurulmasının işaretini alan, Şeyh Edebali'yi Kırşehir'den, Bilecik Söğüt'e görevlendiren Ahi Alperenlerinin adıdır.
Kısacası ahilik, dükkan açmak için adamı olanın değil, ustalık belgesi alıp işin ehli olan adam olanın ülkesi için dürüstlükle üretim yapmasının adıdır. Sözleri ile Ahilik konusuna farklı bir düşünce ve bakış açısı katmış olan Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya; "Ahilik ahlak ile çalışmanın Milli üretim ile markalaşmanın" yolu ahliik teşkilatı ve sisteminden geçmektedir. Devlet büyüklerimizin her zaman emir ve müsadeleri ile hizmet etmeye devam edeceğiz yanlışa geçit vermeyeceğiz doğrunun yanında yanlışın karşısında olacağız.
Ahiliği farklı boyutlara taşımaya çalışanlara dur deme vakti gelmiştir. Bizler edebimizden susarken, edepsizlik yapanlarada meydanı boş bırakmayacağız, bunu cümle alem böyle bilsin.
Ahilik konusunda  hassas olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli'de bu rezilliklere Türk Milleti adına geçit vermeyecektir. Devlet bu işe sahip çıkarsa bizde Millet olarak Devletimizin yanında Milletimizin hizmetkarı olacağımıza her zaman olduğu gibi söz veriyoruz." (HABER: FAHRETTİN TOKER)