BELEDİYE MECLİSİ PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANACAK BELEDİYE MECLİSİ PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANACAK

Her fırsatta abdal kültürünün genişletilmesi için mücadele eden, abdallara sahip çıkılması noktasında elini değil gövdesini taşın altına koyan Memleket Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık, abdalların duyulmayan sesi, görülmeyen gözü oldu.
Memleket Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık, UNESCO Müzik Şehri Kırşehir’de, abdal kültürünün genişletilmesi ve yeni yetişen neslin kültüre bağlılığının arttırılması için kültür devamlılığını sağlayacak işletme sayısının arttırılmasını istedi.
Yaptığı basın açıklamalarıyla Kırşehir'de abdalların kültürel devamlılığına, tanıtılmasına dikkat çeken Başkan Baltalık, "Söz biter saz başlar, saz susar söz başlar birde saza söz karıştı mı vay ki vay gönül ağlar. Boz toprakların gönül bulduranlarına binlerce teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.
Memleket Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık, şehirde misafirlerin abdal kültürüyle ağırlanmasını ve yeni işletmeler ile organizasyonlar yapıp kültürel devamlılığa katkı sunulması gerektiğini söyledi. Baltalık açıklamasında, "Abdal kültürü destekleri için şehirde bu kültürü anlatacak işletme sayısının artmasının önemine inanıyoruz. Abdal kültürünün yaşatılması ve tanıtılması için şehirdeki işletmelerin bu kültürü yansıtacak faaliyetlerde bulunmaları büyük bir önem taşır. Belediye, Valilik, STK’lar herkes üzerine düşen görevi yerine getirerek şehrin girişinde şehrin merkezinde ve şehrin çıkışında sadece bu kültüre ait işletmeler önemli. Kırşehir’de şehir dışından gelen birisinin geçmişle gelecek arasında köprü kurmasını sağlayacak hizmetlere kapı aralamak gerekir. Şehirdeki işletmelerin Abdal kültürüne destek olmalarının, kültürel zenginliğin korunması ve tanıtılmasına katkı sağlayacağını biliyoruz" diye konuştu.
Baltalık, ayrıca politik amaçlar dışında kültürün mimarı Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş’ın ölüm yıl dönümlerinde anılmalarının destekleyici çalışmalardan uzak olduğunu ve köprü olacak işlerin şehre acilen kazandırılması gerektiğini ifade etti. (HABER: FAHRETTİN TOKER)