Eğitim Sen Kırşehir Şube Başkanı Özdemir Beyhan:

 

“Banka promosyonları

mevcut ekonomik koşullara

İnternet alışveriş platformlarının sorumluluğunda yeni karar İnternet alışveriş platformlarının sorumluluğunda yeni karar

göre güncellenmelidir!”

Eğitim Sen Kırşehir Şube Başkanı Özdemir Beyhan, Ülkemizde son aylarda enflasyonun tamamen kontrolden çıktığını, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitleleri zamlar altında ezilerek geçim derdine düştüğünü belirterek, banka promosyonlarının yeniden güncellenmesi gerektiğini açıkladı.

Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçileri ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıya kaldığını belirten Başkan Özdemir Beyhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirmiştir. Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışan ciddi anlamda mağdur olmuştur. Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır. Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıkmıştır. Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir. İktidarın benimsediği sermayeye dost, emekçiye düşman ekonomi politikaları sonucunda bankaların kârlılık oranları yüzde 300’leri aşan oranlarda artmıştır. Bir yandan milyonlarca ücretli çalışan açısından büyük ekonomik kayıplar söz konusuyken, diğer yandan bankaların bilançolarında dikkate değer kar ve kazançların ortaya çıkması, promosyon sözleşmelerinin mevcut ekonomik koşullara uygun olarak güncellenmesini gerektirmektedir. Resmi verilere göre yıllık tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) %79,60 ve üretici fiyat enflasyonunun (ÜFE) %144,61 olarak açıklandığı bir ortamda eğitim ve bilim emekçilerinin maaş, ek ders ve diğer ödemelerdeki artışlar dikkate alınarak bankalar ile yapılan promosyon sözleşmeleri yeniden değerlendirilmeli, eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımlar en kısa sürede atılmalıdır. 14.04.2023 tarihinde Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ilimizde bulunan 1839 Eğitim Emekçisine promosyon ihalesine çıkılmıştır. 2022 yılında en düşük promosyon ücreti 17.500 TL iken, emekçilere 10.000 TL promosyon ücreti verilirken, bu ihalede en yüksek teklif 10.600 TL olmuştur. 2022 yılında 12.000 TL alan bir eğitim emekçisi, 2023 yılının ilk altı ayında 16.000 TL almakta ve bu rakam her yıl %50 artarak devam edeceği tahmin edilmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda eğitim emekçilerine teklif edilen promosyon ücretleri çok komik kalmaktadır.

“Bu anlamda bankaların tekliflerini tekrar gözden geçirerek güncellemelerini temenni etmekteyiz. Yoksa eğitim emekçilerini bu bankalara karşı ürünlerini kullanmayacağımız yönünde örgütleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” (HABER: CEMRE BAYRAM)