Çeşitli programlara ve toplantılara katılmak üzere Kırşehir'e gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, önemli açıklamaları da Ahiliğin başkenti Kırşehir'den yaptı.

Mehmet Budak vefat etti Mehmet Budak vefat etti

Programlarda önemli konulara değinen Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, Kırşehir ziyaretinde gerçekleştirdiği açıklamasında "Helal 2 lira, haram 3 liradan daha değerli. Bereketin ve merhametin ticaretin merkezinde ne kadar kıymetli olduğunun yeniden anlaşılacağı müfredat yaklaşımlarını hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kırşehir programı kapsamında Ahi Evran Üniversitesi'ni de ziyaret eden Şamlıoğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından hazırlanan “İnsanlığın Kanayan Yarası Gazze” temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural ve Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Ahmet İşleyen ile birlikte ilimizi ziyaret etti.

İlimizdeki programına İl Millî Eğitim Müdürlüğü ziyaretleri ile başlayan Bakan Yardımcısı, İl Millî Eğitim Müdürü Yasin Gülşen’e hayırlı olsun dileklerini iletip görevlerinde başarılar diledi.

Daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte Vali H. Mete Buhara’yı makamında ziyaret eden Bakan Yardımcı Şamlıoğlu, il programlarında eğitim yöneticileri, valiler, aynı zamanda iş dünyasıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini belirterek, "Hem Bakanlık politikalarını birinci dereceden alanda görmüş oluyoruz hem de kendi yaklaşımlarını paylaşmış oluyorlar. Kurulan bu ilişkiyle talepleri de alanda kendimiz görmüş oluyoruz. Bizim açımızdan verimli oluyor. Bakanımız müsteşarken de aynı formasyonla çalışılıyordu" diye konuştu.

USTA ÇIRAK BULUŞMALARI YAPILACAK

Valilik ziyaretinin ardından Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde yapılan ve Milletvekili Necmettin Erkan, Genel Müdür Cevdet Vural ve Dr. Ahmet İşleyen ile il/ilçe milli eğitim müdürlükleri yöneticilerinin katıldığı İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına başkanlık eden Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, ilimizde mesleki eğitim zirvesi ile usta-çırak buluşmaları yapacaklarını söyledi.

"HELAL 2 LİRA, HARAM 3 LİRADAN BÜYÜK"

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısının akabinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan il ve ilçe okul müdürleri ile yapılan toplantıya katılan Bakan Yardımcı Kemal Şamlıoğlu, mesleki eğitim alanında büyük fedakârlıklarla çalışıldığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Yeni bir mesleki eğitim politikası çıkacak. Bunda Ahilik ve fütüvvet derslerini seçmeli ders hâline getirdik, program içinde ahiliği anlatacağız. İş ahlakı olmadan, ahilik kültürü olmadan hiçbir şey olmuyor. Ne kadar güçlü sanayi yapıları oluştursanız da markalaşma sürecinin merkezinde iş ahlakı oluyor, o da işte 11. yüzyıldan bu yana taşıdığımız ahilik kültürüdür. Helal 2 liranın haram 3 liradan daha büyük olduğunu, bereketin ve merhametin ticaretin merkezinde ne kadar kıymetli olduğunun yeniden anlaşılacağı müfredat yaklaşımlarını hayata geçireceğiz."

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu'nun Kırşehir ziyaretleri, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından hazırlanan “İnsanlığın Kanayan Yarası Gazze” temalı fotoğraf sergisinin açılışı ve serginin gezilmesi ile sona erdi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)