Kırşehir Lokantacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü:

 

“BAĞ-KUR'LULAR EYT  DÜZENLEMESİNDE BEKLEDİĞİNİ BULAMADI”

 

Kırşehir Lokantacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’deki BAĞ-KUR’luların EYT (Erken Yaşta Emeklilik) düzenlemesinden beklediğini bulamadığını açıkladı.

Esnaf ve sanatkârların da EYT’den eşit şekilde yararlanmak istediğini belirten Başkan Hasan Ünlü, “Esnafın EYT süreci ile ilgili eşitsizlik sorununun çözüm beklentisi karşılık bulmadı. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı. Esnaf iş yeri açtığında Bağ-Kur'a kaydolarak sigortalı sayılıyor.  Bu durumda 9 bin gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Esnaf ve sanatkârlar da SSK'lı işçiler gibi pirim sayısını 7 bin 200 güne indirilmesini istiyor” dedi.

Esnaf ve sanatkârların emeklilikte eşitsizlik mağduriyetinin giderilmesi gerektiğine de dikkat çeken Başkan Hasan Ünlü, gazetemize yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkârın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliği gidererek, emekli olabilmelerinde mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır. Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkârlarımız, sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup risk alıyor, katma değer üretiyor, yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününden emekli olurken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız olurken, en düşük emekli maaşı almaktadır. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5400 gün idi.

"Norm Birliği ile Sosyal Güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi. 1800 gün daha fazla prim öderken, emeklilik borçlanmasında da bir o kadar fazladan borçlanmak zorunda kalıyor. 2000 yılı öncesinde işyeri açan birçok esnafa Vergi Dairesine ya da Esnaf Odası’na kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğu yoktu, isteğe bağlı oluyordu, geçmişteki vergi ve oda kayıtlarını olmasına rağmen emeklilikte borçlanma mağduriyetleri devam etmektedir. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkârlarımızın mağduriyetleri hakkaniyetli bir şekilde mutlaka çözümlenmelidir.

“ESNAF VE SANATKAARIMIZIN TALEPLERİ MUTLAKA DEĞERLENDİRMEYE ALINMALI”

“Esnafın mağduriyeti ilgili Komisyonlarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme alınmadan önce, sektör temsilcilerimizin taleplerini bir daha gözden geçirerek, değerlendirilmesini beklemekteyiz. Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak, sosyal devlet ilkesi gereği norm birliği eşitliğinden istifade etmesi sağlanmalıdır. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. Mevcut durumda esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır, giderilmesi ümidi içinde, tüm yetkililere kamuoyu önünde sesleniyor, sağlıklı günler diliyorum.” (HABER: CEMRE BAYRAM)