Kırşehir'de, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifini kuran, yaklaşık 50 yıldır her 2 kurumun başkanlığını yapan, Mustafa Karagüllü ölümünün 6'ıncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anma programı düzenlendi.

Kırşehir Ahi Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısı'nda düzenlenen anma programına Kırşehir Belediye Başkan Vekili Rasim Karagüllü, Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Köksal, CHP İl Başkanı Baran Genç, Memleket Partisi İl Başkanı Gülay Baltalık, CHP İl Genel Meclis Üyesi Yılmaz Zengin ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Gerçekleşen programda Boztepe eski Yazı İşleri Müdürü Araştırmacı Gürsel Seçilmiş, Ahi Baba Mustafa Karagüllü ile ilgili olan anılarını ve onun hayatından yaşadıklarını anlattı.

8 ayda 95 bin kişi ziyaret etti 8 ayda 95 bin kişi ziyaret etti

Programın en önemli bölümünde ise Ahi Baba Karagüllü'nün oğlu Kırşehir Belediye Başkan Vekili Rasim Karagüllü'nün babası hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Rasim Karagüllü yaptığı açıklamada, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'na desteklerinden dolayı teşekkür ederek, "Bugün, Belediyemizin katkılarıyla sevgili babamız Merhum Ahi Baba Mustafa Karagüllü'yü anmak için bu güzel çarşıda bir araya geldik. Babamızın ölüm yıldönümünde burada olmak, onun hatırasını yaşatmak evladı ve öğrencisi olarak benim için büyük bir onur.

Babamız, sadece bizim için değil, Kırşehir için de bir kahramandı. Ahilik geleneğini canlandırmak ve yaşatmak için yaptığı çaba ve özveri, onun sadece bir esnaf değil, aynı zamanda bir toplum lideri olduğunu gösteriyor. Ahilik, dürüstlük, kardeşlik, çalışkanlık ve yardımlaşma gibi değerleri temsil ederken, babamız da bu değerleri yaşamış ve yaymıştı.

Babamız, Ahilik geleneğini sadece sözde değil, fiili olarak yaşatmak için birçok projeye imza attı. Esnafın eğitimine destek vermek, çıraklık eğitimini teşvik etmek ve Ahilik kültürünü genç nesillere aktarmak için çaba harcadı. Bu çabalarıyla, Ahilik geleneğinin Kırşehir ve ülkemizde yeniden canlanmasına büyük katkı sağladı.

Babamızın en büyük arzusu, Ahilik geleneğini gelecek nesillere aktarmak ve yaşatmaktı, bütün ömrünü bu amaç uğruna adadı. Bugün burada, onun hatırasını yaşatmak ve Ahilik geleneğini sürdürmek için bir araya geldik.

Gerek Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı, gerek Belediye Başkanlığı döneminde, babamın hedeflerini yerine getirmek, Ahilik kültürünün yeşermesine katkıda bulunmak hususunda büyük emekleri olan Sayın Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu'na bu toplantının gerçekleşmesindeki önderliği nedeniyle özel olarak teşekkür etmek istiyorum.

Sevgili babamız Merhum Ahi Baba Mustafa Karagüllü'yü sonsuza dek sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Onun bize bıraktığı mirası yaşatmak ve Ahilik geleneğini gelecek nesillere aktarmak için elimizden geleni yapacağız. Bizim için önemli olan bu günde yanımızda olduğunuz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ahi Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısı'nda gerçekleşen anma programının ardından Ahi Evran Camii'nde ve program çıkışında Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün vefatı yıl dönümüne özel helva dağıtımı gerçekleştirildi.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)

Karagüllü Anmaaaaaa

Editör: Fahrettin Toker