Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği’ni bir oy farkla kaybeden,

 

Babacan'dan gazete sahiplerine teşekkür

25-26 Ocak 2023 tarihlerinde Ankara Hidayet Türkoğlu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Basın İlan Kurumu Genel Kurulu 32. Dönem Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Seçimi’neKüresel Gazeteciler Konseyi’nin desteğiyle Marmara Bölgesi adayı olarak Balıkesir’den katılan Ümit Babacan'ın temsilcilik hakkını 1 oy farkla kaybetmesi büyük üzüntü yarattı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve yoğun katılımın sağlandığı seçime, Akdeniz Bölgesi’ni temsilen Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı ve Yeni Alanya Gazetesi Sahibi Mehmet Ali Dim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni temsilen Urfanatik gazetesi sahibi Tahir Gülebak, Karadeniz Bölgesi’ni temsilen Orduda Hayat Gazetesi sahibi Erdoğan Erişen, KGK Yönetim Kurulu üyesi ve Samsun Gazete Arena sahibi Yusuf Ziya Çakır, Marmara Bölgesi’ni temsilen Bilecik’de Değişim Gazetesi Sahibi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ergün, KGK Uzlaşma Kurulu Başkanı Balıkesir’de Yaşam Gazetesi Sahibi Ümit Babacan aday olarak katılmıştı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan kongrede divan oluşturulduktan sonra adaylar tanıtılıp, 6 aday, seçilmeleri halinde, neler yapmak istediklerini oy kullanacak delegelere açıklamıştı. Konuşmaların ardından yapılan seçimde Mehmet Ali Dim 355, Tahir Gülebak 346, Mehmet Ergün 321, Ümit Babacan 320, Yusuf Ziya Çakır 307, Erdoğan Erişen 304 oy aldı. Dim, Gülebak ve Ergün,  Gazete Sahipleri Temsilcisi seçilirken, Balıkesir’den aday olan Ümit Babacan, seçimi 1 oy fark ile kaybetmiş,4 oy da geçersiz sayılmıştı.

ÜMİT BABACAN: “ÜZGÜNÜM”

Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alacak Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alacak

1 oy farkla temsilcilik hakkını kaybeden Ümit Babacan seçim sonrası yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Tek farkla kaybettiğimiz seçiminin ardından üzülmedim desem yalan söylemiş olurum, ancak zaman geçtikçe, bunun bana büyük bir deneyim kazandırdığını belirtmek isterim. Neden böyle söylüyorum. Seçim sonucuna göre kaybettim, öyle değilmi? İnanın, öyle garip telefonlar almaya başladım ki, ben bile hayretler içerisinde kaldım. Bana oy vermediği için “Ellerim kırılsaydı da oy verseydim” “Aradın telefonuna bakmamıştım”diye arayanlar var, inanır mısınız? Yani artık sağlam dostluklar oluşturmaya başladım. Benim için bu daha önemli. Seçim bir süreç, gelip geçiyor, dostluklar ise baki kalıyor, benim için burası daha önemli.

“Benimle birlikte mücadele veren Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in en çok oyu alarak temsilci seçilmesi benim adıma ayrı bir mutluluk. O mücadeleci bir kişi ve ben mücadeleci kişileri severim. Biz birlikte kazanmak için gerçekten çok iyi çalışmalar yaptık. Öncelikle gerçekten gazetecilerin katıldığı bir seçimin yapılması için mücadele verdik. Bugüne kadar yapılmayan yapıldı ve kongrede gazete sahipleri ve çalışanları oy kullandı. Hiçbirimiz koltuk meraklısı değiliz. Sadece ve sadece mesleğimizin geleceği için buralarda görevlerimizi yapmak üzere sizlerden destek istedik. Seçim sonuçlarına baktığımda anladım ki diğer bölgelerde de daha çok gazete sahiplerini ziyarette bulunmalıyım.

“Balıkesir ilimizi temsilen Marmara Bölge Temsilcisi olarak katıldığım seçimde, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova,  Kırklareli olarak ve Anadolu’nun diğer İl ve ilçesinde zorluklarla Gazete çıkarmaya çalışan meslektaşlarımızın verdikleri desteklerinden dolayı tek tek hepsine teşekkür ediyorum.  Bir oyla kaybettim ama birlik olursak neleri başarabileceğimizi gördük. Seçimi kaybettim ama, sandığımda kullanılan oyun yüzde 97’sini almak beni ve bana destek verenleri mutlu kıldı. Seçim gezilerinde güzel dostluklar kazandım. Onlarla konuştuğumuzda birlik olursak başaramayacağımız hiç bir şeyin olmayacağını gördüm ve seçimden çok daha fazlasını kazandığımdan dolayı mutlu olduğumdan emin olmanızı belirtmek isterim. Gelecek için ülkemizin her noktasında, il ve ilçelerimizdeki meslektaşlarımla daha çok dostluklar geliştireceğim. Günden güne zayıflıyor denilen yerel basınımızın güçlenmesi için var gücümle çalışmaya devam edeceğim.

“Ülkemizin her yanından bizlere destek olmak üzere seçimlerimize katılan tüm meslektaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi iletiyor, seçilen arkadaşlarıma görevlerinde başarılar diliyorum”  (HABER: HABER MERKEZİ)