Kırşehir Türk Ocakları Başkanı Süleyman Doğan:

 

Aziz şehitlerimiz saygı ve rahmetle anıyorum”

 

Kırşehir Türk Ocaklar Başkanı Süleyman Doğan 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutladı.

18 Mart 1915'te tarihin sayfalarına Türk milletinin yeni bir kahramanlık  destanı daha yazdığına dikkat çeken Başkan Doğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Çanakkale, Anadolu’nun bağrından kopup gelen nice ana kuzularının toprağa düşüp göğe yükseldiği, adeta bayraklaştığı yerdir Çanakkale. Allah’ı arzu edip akşama kavuşan Yahya Çavuşların kahramanca savaştığı yerdir. Çanakkale. Koca Seyit’in yalınız bir top mermisini değil bir milletin kaderini sırtlandığı yerdir Çanakkale. Çelikten bir saldırıya etten bir siperdir Çanakkale. Mustafa Kemal’in yüz milletle yüz yüze görüştüğü yerdir Çanakkale. Bir milletin tarih sahnesinden silinmek istendiği ve bir milletin yeniden millet olduğu yerdir Çanakkale. Nitekim İngiliz savaş bakanı Osmanlı savaşa girdiğinde aynen şu sözleri söylemişti: “Türkleri tarih sahnesinden silinceye kadar, Türkleri yok edinceye kadar savaşacağız.”

“İngiltere, Fransa ve sömürgelerinden toplayıp geldikleri binlerce sömürge askerleriyle bundan 108 yıl önce geldiler. Onlar 1071’den beri geliyorlar yine gelecekler. Bunu Mehmet Akif dizelerinde çok güzel anlatır:

“Kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela,

Hani tauna da züldür bu rezil istila...

“Donanmalarına o kadar çok güveniyorlardı ki:

Öyle ki İngiliz ordusu son 200 yıldır hiç yenilmemişti. Donanma denize çıktığında şöyle demişlerdi:

“Türkler bu donanmayı gördüklerinde tabanlarını yağlar, arkalarına bile bakmadan kaçar giderler. Biz de 5 çayımızı İstanbul’a karşı içeriz” diyorlardı.

“Bir şeyi unutmuşlardı, Çanakkale geçilmezdi. Peki Çanakkale niçin geçilmezdi?

“Yardan geçilir, serden geçilir, anadan geçilir de vatandan geçilmezdi onun için Çanakkale geçilmezdi. Ve bir şeyi daha unutmuşlardı; vatan aşkıyla dolu imanla dolu ordumuzu ve düşmanlarımızın bile saygıyla bahsettiği ordumuzun başındaki o yüce komutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ü unutmuşlardı. Ve savaşın sonunda bütün dünya;

Öldü dedikleri bir milletin vatanında tutsak edilmek istendiğinde aslan kesildiğini gördü.              O gün vatan onlardan canlarını istedi, seve seve gittiler ve geri dönmediler. Şehit oldular, gazi oldular, o gün adeta canlarını toprağa ektiler, kanlarıyla suladılar, bugün sizin gibi çiçekler açsın diye. Gün gelir vatan yine bizden canımızı isterse seve seve gideriz belki cansız bedenimiz toprağa düşer belki toprak oluruz. En çok sevdiğimiz şey vatan oluruz. Aziz şehitlerimiz saygı ve rahmetle anıyorum.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)