Petrol ve hammadde fiyatlardaki yükseliş ayakkabı tamircisi esnafını da etkiledi.

               Son aylarda iğneden ipliğe bütün giyim; kuşak ve yiyecek ücretlerinin ciddi oranda artmasından sonra ayakkabı fiyatları da el yakıyor.

Kırşehir’de yeni ayakkabı alamayan vatandaşlar çareyi eski ayakkabılarını tamir ettirmekte buluyor. Eskimiş ayakkabılarına ufak tefek değişimlerle yenilettiren vatandaşlar son zamanlarda bunu dahi yapamaz hale geldi.

Ayakkabı tamirine talebin artması ayakkabı tamircileri her ne kadar memnun etse de petrole ve hammaddeye gelen büyük zamlar tamircilerin işlerini de sekteye uğrattı.

Ayakkabı tamirinde kullanılan parçaları toptancılardan yüksek fiyata almasından şikâyetçi olan şehrimiz Ahi Evran Külliyesi, Zanaatkârlaralar Çarşısı içinde faaliyet gösteren ayakkabı tamircisi Ali Bilge, "Müşterilerimize en uygun fiyatlarla iş yapıyoruz” dedi.

Ali Bilge, konuyla alakalı olarak gazetemiz "Kırşehir Çiğdem"in muhabirine yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Mağazalarda ayakkabı fiyatlarının yükselmesi vatandaşları ister istemez tamire yönlendiriyor. Bu da bizlerin işlerini eskiye bakarak artırtırdı. Şu an ciddi bir iş yoğunluğumuz olsa da ilerleyen zamanlarda tekrar düşer gibi geliyor. Çünkü bizim fiyatlarımız da yükseldi. Ayakkabı tamirinde kullandığımız parçanın ham maddesi petrole dayanıyor. Petrolün artması bizleri de çok etkiledi. 5 liraya aldığımız bir ayakkabı tabanı şu anda 60 lira oldu. Bunun üzerine bir de işçilik ücreti eklenince fiyat 100 lirayı geçiyor. Biz Belediye'nin bize tahsis ettiği dükkânlarda hizmet verdiğimiz için ciddi bir kiramız yok. Bu nedenle fiyatları diğerlerine göre daha düşük tutuyoruz. Ama vatandaşımızın geliri azaldığı için sıkıntı yaşıyoruz. İnşallah tüm ürünlerin maliyeti biraz aşağıya düşer de herkes rahatlar. Yoksa bu artışlar devam ederse vatandaşlar gibi bizler de sıkıntıya düşeriz. Vatandaş ayakkabı almayı bırakın tamir ettirmeye bile zorlanır”  (HABER: CEMRE BAYRAM)

Mezbaha tesisi ve ekipmanları ihaleyle satışa sunulacak Mezbaha tesisi ve ekipmanları ihaleyle satışa sunulacak