Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Heyeti Temsiliye Reisi olarak Kırşehir’e gelişinin 104. yıldönümü Pazar günü törenlerle kutlanacak.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun'da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleriyle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk'ün Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından Kırşehir'e gelişinin 104. yıldönümü kutlamaları Pazar günü saat 10.30'da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayacak.

Ardından saat 10.45'te Kılıçlı Köprüsü-Basın Anıtı-Atatürk Caddesi-Gazi Parkı güzergâhında kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Recai Yağmur yapacak.

Büyük Önder Atatürk'ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri'ne yazdığı metin ile gençlerin Atatürk'e cevabı okunacak. Program ödül töreni ile sona erecek.

KAMAN'DAN ANKARA'YA GEÇİŞ

Atatürk'ün Kaman'a gelişi de 25 Aralık Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek törenle kutlanacak.

Tören saat 10.00'da şanlı Türk bayrağımızın Cumhuriyet Meydanı'na getirilmesi ile başlayacak. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla sürecek. Program, şiirlerin okunması ve türkü dinletisi sonrasında ödül töreni ile tamamlanacak.

Kırşehir’de araç sayısı 81 bine yaklaştı Kırşehir’de araç sayısı 81 bine yaklaştı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye Üyeleri'nin Mucur, Kırşehir ve Kaman'ı onurlandırışlarının 104. Yıldönümü etkinlikleri ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile okullarda hafta boyunca çeşitli etkinliklerin organize edileceği bildirildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

 

Editör: Ayhan Ceylan