Eczacı, tabip, diş hekimi için 2024 yılı ilk defa ve yeniden atama kurası ilanına çıkıldı Eczacı, tabip, diş hekimi için 2024 yılı ilk defa ve yeniden atama kurası ilanına çıkıldı

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili de etkileyen depremin 1. yıldönümünde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kırşehir'de program düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programa Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Sadık Gülecen, İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, daire müdürleri, STK Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Neşet Ertaş Kültür Merkezinde düzenlenen Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan Anma Programında konuşan Vali H. Mete Buhara, deprem bölgesinde koordinatör Vali olarak görev yaptığı süreçte yapılan işleri anlattı.

Depremde Kırşehir'in Ahiliği tam anlamıyla yansıttığını söyleyen Vali Buhara, "Kırşehir gerçekten tam bir Ahilik örneğini tüm Türkiye'ye gösterdi. Yapılan yardımlar ve dayanışma Ahiliğin bir örnek davranışıydı" dedi.

Depremin yaralarının sarılmasında Ahi kenti Kırşehir’in büyük rolünün olduğunu, devlet-millet dayanışmasının en büyük örneğinin sergilendiğini ifade eden Vali Buhara, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen bundan tam 1 yıl önce 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen depremler büyük bir yıkıma sebep oldu. Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde depremin yaralarının sarılmasında büyük bir dayanışma örneği göstererek yardıma koştular. Ahi kenti Kırşehir’imiz de üstüne düşen görevi fazlasıyla yaparak topyekun bir şekilde elinden gelenin fazlasını yardım amacıyla deprem bölgesine gönderdi. Büyük bir yıkıma sebep olan depremlerin yaralarının sarılmasında milletimiz ve devletimiz üstün çaba göstermiştir. Orada görev yaptığımız süreçte Kırşehir’in adını yaşatmak adına İskenderun’da Valiliğimiz ve AFAD işbirliğinde Ahi Evran Sanayi Sitesi ve Kuyumcular Çarşısı oluşturarak esnafın hizmetine sunduk. Kırşehir’de misafir ettiğimiz depremzede ailelerimizin ise her zaman yanında olduk, gereken desteği sağladık. Kırşehir halkına ilimizde misafir ettiğimiz depremzede vatandaşlarımıza sundukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Kırşehir, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, STK’larıyla, gönüllü vatandaşlarıyla bu süreçte her zaman devletinin yanında olmuştur. Yaraların sarılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle, depremlerde hayatını kaybeden canlarımızı bir kez daha rahmetle yad ediyor, felaket sonrasında asrın dayanışmasına omuz veren, yaraların sarılmasında emeği geçen her bir insanımıza bütün kalbimle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AFAD İl Müdürü Ömer Bozkurt’un da bir konuşma yaptığı program, Kırşehir'de misafir edilen depremzede Döndü Yıldırım’ın deprem anında ve sonrasında yaşadıklarını konuklara aktarması ile devam etti.

Programda Kırşehir Valiliği tarafından hazırlanan depremin ilk gününden sonraki yardımlaşma ve dayanışma örneğinin sergilendiğini gösteren slayt gösterisi salondakileri duygu dolu anlat yaşattı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)