Kırşehir’de son aylarda artan hayat pahalılığı herkesin alım gücünün düşmesine neden oluyor. 

                Bütün ürünlerin fiyatlarının zamlanarak etiketlerin değişmesine düşmesine neden olurken, kiracılar da, mal sahipleri de, emekliler de çalışanlar da artan fiyatlar karşısında ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar.

Kırşehir’de en düşük konut kirasının 5 bin liradan başladığını ve 15 bin liraya kadar yükseldiğini belirten vatandaşlar, emekli maaşının 10 bin lira olması nedeniyle bu fiyatlarla nasıl kirada oturacaklarını şaşırmış durumdalar.

Kiracılar konut fiyatlarının çok yükselmesine şikâyet ederlerken, ev sahipleri de Kırşehir’deki konut kiralarının çevre illere göre daha düşük olduğuna dikkat çektiler.

Bayram ikramiyesi kimlere ne kadar ödenecek? Bayram ikramiyesi kimlere ne kadar ödenecek?

Hayat pahalılığının devam ettiğini, iğneden ipliğe bütün ürünlerin enflasyondan daha çok arttığını belirten Kırşehir’deki vatandaşlar, “Mecbur olmadıkça marketlere alışveriş yapmaya gitmiyoruz. Her gün fiyatlar artıyor, bizim alım gücümüz ise sürekli düşüyor. Hükümet asgari ücreti artırıyor, daha maaşlar insanların eline geçmeden tüm ürünlerin fiyatı artıyor, bizim alacağımız maaşın alım gücü düşüyor” dediler.

Kırşehir’deki emekliler ise maaşlarının en az asgari ücret düzeyine getirilmesi gerektiğini belirterek. “İşte biz emeklilerin durumu ortada. Çoğumuz 10 bin lira düzeyinde maaş alıyoruz. Bizler bu parayla nasıl geçineceğimizi bilemiyoruz. Hükümet bu konuda yüzde 50 oranında zam yapmasına rağmen hala çoğu emeklilerin maaşları 10 bin lira civarında. Yazıktır, günahtır bu parayla insanlar nasıl geçinecek. Eğer emeklinin evi yoksa ve kirada oturuyorsa vay haline vay” dediler.

Döviz kurundaki artışlarla birlikte akaryakıt fiyatlarının da sık sık değişmesine neden olurken, bu artışlar iğneden ipliğe tüm ürünlerin fiyatlarının da ciddi oranda yükselmesine neden oluyor. (HABER: FAHRETTİN TOKER)