Kırşehir'de ev hanımı Demet Hatunoğlu, Anneler Günü nedeniyle karma yağlı boya resim sergisi açtı.

Kırşehir'de yaşayan ev hanımı Demet Hatunoğlu'nun 10 yıl önce ağabeyi geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti. Hatunoğlu'nun arkadaşları, moral bulması için Hatunoğlu'nu Kırşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi Resim Kursu'na kaydettirdi.

Arkadaşlarıyla birlikte resim kursuna giden Hatunoğlu, birbirinden farklı yağlı boya resimler yaptı. Hatunoğlu, bu yıl Anneler Günü nedeniyle 60'a yakın yağlı boya resmini sergilemeye karar verdi. 2 çocuk annesi Hatunoğlu'nun eserlerinin yer aldığı yağlı boya resim sergisi, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı.

Birbirinden farklı eserlerin yer aldığı sergi, cumartesi gününe kadar açık kalacak.

Sergiyi açan Demet Hatunoğlu, "Kırşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi kursiyerlerindenim. Resimle 10 sene önce tanıştım. İyi ki de tanışmışım, çok mutluyum. Değerli hocalarım Derya hocam ve diğer çalışanlarla birlikte bir aile ortamı oluşturduk. Aile ortamı, arkadaş ortamı ve resim beni yeniden hayata bağladı. Başımdan çok ağır üzüntüler geçmişti. Arkadaşlarım bana bir sürpriz yaptı. Benim haberim olmadan resim sergisine kaydımı gerçekleştirmişler. İyi ki de öyle düşünmüşler. Resimlerde kendimi buldum. Renklerle oynayarak, ruhumu temizlediğimi düşünüyorum. Atölye ortamında arkadaşlarımla birlikte çalışmaları gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Ahi Evran Musiki Derneği’nin Bahar Konseri yarın… Ahi Evran Musiki Derneği’nin Bahar Konseri yarın…

"EN ÇOK ETKİLENDİĞİM ESERİM, ABİMİ KAYBETTİĞİM MEVSİM"

Abisini sonbahar mevsiminde kaybettiğini ve bunun üzüntüsüyle yaptığı resmin kendisini çok etkilediğini söyleyen Hatunoğlu, "Beni en çok etkileyen eserim, abimi kaybettiğim mevsimin sonbaharın resmini tuvale işlemem oldu. O eserim her zaman abimi, abimi kaybettiğim mevsimi hatırlatıyor. Abime ithafen yaptığım sonbahar eseri, bana her zaman da abimi hatırlatacak. Tüm eserlerimi yaparken farklı duygular yaşadım. Bazen üzüldüm, bazen ağladım bazen de gülerek çalışmalar gerçekleştirdim. Tüm kötü duyguları resimlerle atlatmaya çalıştım. Resimlerle adeta yeniden doğdum" ifadelerini kullandı.

"DEMET HANIM HAYATIN TUVALLERLE RENKLENDİRME YÖNÜNÜ SEÇTİ"

Kırşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi Resim Öğretmeni Derya Yıldırım (43), "Demet hanımla 10 sene önce kursta tanıştık. İlk olarak karakalem ve yağlı boya tekniklerine geçmeden resimle genel teknikleri hakkında belirli bir eğitim süreci geçirdik. Daha sonra yağlı boyalar ve boyalarla çalışmalar yaparak tuvalde de eşsiz çalışmalar yaparak kendisini geliştirmeye başladı. Ardından anatomi konusuna da değindik. Kırşehir bilindiği üzere Neşet Ertaş'ın memleketi. Sanatın filizlendiği topraklar buralar. Onunda etkisiyle birlikte burada yaşayan büyük bir topluluk bu sanatın mutlaka bir dalından da olsa gerek resim gerek müzik bağlantıları oluyor. Demet hanımda bunun hayatını tuvallerle renklendirme yönünü seçti" diye konuştu.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)