Döviz kurundaki artışa paralel olarak otomobil fiyatlarındaki hızlı yükseliş beraberindeki sigorta ve kasko fiyatlarını da katladı.

Kırşehir’de 2022 yılı sonu itibariyletrafiğe kayıtlı araç sayısı 73 bin 745’e ulaşırken, vatandaşların otomobil hayali de devam ediyor. Bütün imkânlarını zorlayarak ayağını yerden kesmek amacıyla otomobil almak isteyen vatandaşlar bütçesine uygun araç almak için çaba harcıyor. Taşıt kredilerinin yüksek olmasına rağmen araç almayı tercih eden vatandaşlar, fiyatların artmasıyla birlikte sigorta ve kasko rakamlarının yükselmesi karşısında ikinci şoku yaşıyorlar.

2023'ün gelmesiyle birlikte sigorta fiyatlarına da zam geldi. Araç almak isteyen vatandaşlar yalnızca araç parasını değil, sigorta parasını da düşünmek zorunda. Eskiden 400 TL'ye kesilen trafik sigortası şimdilerde aracın yaşına ve değerine göre 2 bin 500 lira ile 5 bin liraya kadar yükseliyor.

Kırşehir'de faaliyet gösteren Yıldızoğlu Sigorta Sahibi Niyazi Yıldız, gazetemiz "Kırşehir Çiğdem" muhabirine açıklamalarda bulundu.

Otomobil almanın ve kullanmanın artık lüks olduğunu belirten Niyazi Yıldız, gazetemize yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

               "Otomobil piyasası sürekli yükseliyor ve al sat ticareti hızlandı. Hal böyle olunca kasko ve sigorta işiyle uğraşanların sayısı artmaya başladı. Maalesef ki bu da fiyatlara yansıyarak kasko ve sigorta fiyatları da çok yükseldi. Sürekli ticaretle uğraşanlara pek dokunmuyor. Ama kullanmak için araç alan vatandaşlara zor geliyor. Geçen yıl 400 lira olan noter devir ücreti bile şu anda 930 lirayı buluyor.

               “Sadece araç almakla iş bitmiyor tabi ki. Bunun her yıl bakımı var, iki yıl da bir muayenesi var, her yıl iki defa vergisi var. En önemli ateş pahası olan akaryakıtı var. Kırşehir şartları için söylüyorum,  ilk defa araba alan bir müşterinin yaptıracağı sigorta fiyatı 4 bin 500 ile 5 bin liradan başlarken bugün 400 TL kestiğimiz 7. kademe bir müşterinin poliçesi yüzde 20 indirimli hali en uygun 2.700 TL'den başlıyor. Bununla birlikte kasko fiyatları tamamen uçtu. Aracın modeline ve fiyatına göre en düşük 15 bin liradan başlayan kasko fiyatı 50 bin liraya kadar çıkıyor. En kötü indirimli olan bir müşterinin araba sigortası 15-20 bin TL arasında çıkıyor.”

               Sigorta ve kasko rakamlarının her geçen gün yükselmesine rağmen, araç sahiplerinin hiç itiraz etmemesini de değerlendiren Yıldız, "Artık insanlar yüksek fiyatlara alıştı. Kimse tepki göstermiyor. Fiyatlar ilk yükselmeye başladığında sanki biz yapmışız gibi vatandaş bizimle kavga ediyor, hatta protesto bile ediyorlardı. O zamanlara bakarak şimdi fiyatlar daha da yükseldi ama kimsenin sesi çıkmıyor. Ne de olsa vatandaşlar bütün zamlara alıştılar."

TSO’da aylık Meclis toplantısı TSO’da aylık Meclis toplantısı

(HABER: CEMRE BAYRAM)