KIRŞEHİR’İN Milli takım antrenörü Sinan Demir, sağlıklı bir yaşam için serin havalarda özellikle sabahları bol bol yürüyüş yapılması gerektiğini söyledi.

Antrenör Sinan Demir, ‘İster kalp hastası, ister kilolu, ister şeker hastası, ister kolesterollü, isterse sapasağlam olun. Yürüyün. Tempolu yürüyün. Yürüyüşü günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Sadece kalp değil tüm vücudun sağlığı için yürüyün’’ ifadelerini kullandı.

Demir, sağlıklı yaşam için küçük püf noktalarına işaret ederek, şunları dile getirdi: “Sağlığınız için çok basit ve yararlı bir unsuru günlük yaşantınıza yerleştirmeniz yeterlidir. Ne canlandı aklınızda bilmem.. Olabilir mi böyle birşey? Olur. Eğer mümkünse her gün düzenli yürürseniz olur. İster kalp hastası, ister kilolu, ister şeker hastası, ister kolesterollü, isterse sapasağlam olun. Yürüyün. Tempolu yürüyün. Her yere yürüyün. Sadece kalp değil tüm vücudun sağlığı için yürüyün. Hem kendinizi, hem göbeğinizi, hem kaslarınızı hem de kalbinizi mutlu edin. Her gün yarım saat yürüyün. Tempolu yürüyün. Eve gelirken, işe giderken hep bir durak önce inin. Merdiven çıkın, asansörden vazgeçin.’’

YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI NELERDİR?

Yürüyüş, özel ekipman gerektirmemesi, her yerde yapılabilmesi ve faydaları ile en çok tercih edilen sportif aktivitelerden biri oluyor. Düzenli yürüyüş hem fiziksel hem de psikolojik yararları beraberinde getiriyor. Her gün fazladan atılan birkaç bin adım, sağlıklı yaşamın sırrı olurken, uzmanlar, saymakla bitmeyen faydalardan bazılarını şu şekilde sıralıyor. Yürüyüş, uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı oluyor, günlük yaşamda uykusuzluk hissinin hafiflemesi için tavsiye ediliyor.  Kan basıncı düzenleniyor. Ayrıca kan dolaşımı hızı ve metabolizma hızlanıyor.  Yürüyüş yapmak sindirimi kolaylaştırıyor. Kilo dengesinin sağlanmasına destek oluyor. Hem ödem atma hem de yağ yakma için bedeni harekete geçiriyor. Düzenli yürüyüşle solunum kapasitesi artıyor. Akciğer sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Yürüyüşle beraber kemikler güçleniyor. Kolesterolün düzenlenmesi için uzmanlar düzenli yürüyüş öneriyor. Mutluluk hissi uyandıran endorfin hormonunun salgılanması artıyor. Yürüyüş yapan kişilerin kendini daha iyi hissettiği onaylanıyor.

Eklem ve kasların esnekliği sağlanıyor. Bu sayede katılaşan yumuşak dokular sebebiyle oluşan eklem ağrılarının hafiflediği not düşünüyor. Kalp rahatsızlıklarının kontrol altına alınması açısından yürüyüşün büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Yürüyüş yapmanın diğer faydaları ise şunlar:

**Dinlenirken bile kilo vermeyi sağlayacak şekilde metabolizma hızınızı artırır.

**Yeme isteğinin (iştahın) kontrol edilmesine yardımcı olur.

**Enerji verir.

**Kandaki kolesterol seviyesini azaltır.

**Yüksek tansiyonu düşürür.

**Şeker hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye destek olur.

**Göğüs, prostat ve mide-bağırsak gibi bazı kanser türlerine karşı riski azaltır.

**Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklar için yardımcı rehabilitasyonu sağlar.

**Bağırsakların çalışmasını düzenler.

1-1’lerini üzmediler 1-1’lerini üzmediler

**Uyku düzenini destekler.

**Bacak ve kalça bölgesindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur.

**Kemik güçlenmesini sağladığı gibi yaşlı kadınların kaderi gibi gözüken kemik erimesi riskini de azaltır. (HABER:SALİH HANÇER)