Kırşehir’in 1960’lı yıllardaki unutulmayan doktorları…

Kırşehir’in 1960’lı yıllardaki unutulmayan doktorları…

1960’lı yıllar…

Bugün yıkılmış, yeri harabe şekilde duran Kırşehir Eski Devlet Hastanesi’nde görev yapan nice doktorlar tanıdım.

O yıllarda Devlet Hastanesi’nin Başhekimliğini Dr. Adem Egeli yürütüyordu. Dr. Tevfik Özenbaş da Kırşehir Sağlık Müdürü idi. Hükümet Tabibi ise bugün yıkılmış olan Valilik Binası’nın giriş katında hizmet veren Dr. Şemsettin Kodal’dı.

Terme Caddesi’nde bugün yıkılmış olan Verem Savaş Dispanseri’nin doktoru hemşehrimiz İsmail Yağızdı. Ankara Caddesi’ndeki bugün Stüdyo Aile’nin bulunduğu binanın sahibi Dr. Sami Eralp’in de burada özel muayenehanesi vardı.

Hatta Kırşehirli ünlü Bozlakçımız Muharrem Ertaş, oturduğu Bağbaşı Mahallesi’ndeki evinden çarşıya eşeğiyle gelir, Dr. Sami Eralp te eşeğin üstünde kendisini muayene eder, para almaz, hatta tedavi için ilaçlarını da temin ederdi.

İşte isimlerini yazdığımız bu doktorlarımız 24 saat hizmet vererek, Kırşehir halkının gönlünde silinmez izler bırakmışlardı.

 Aradan yıllar geçse de bu doktorlarımızın isimleri hala yaşı ilerleyen hemşehrilerimizin dillerinden düşmez.

Bu doktorlarımızdan biri olan Dr. İsmail Yağız’ın ismi hem bir caddeye, hem de Verem Savaş Dispanseri’ne verilmişti.

O yıllarda Kırşehir Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktorlarımızdan birkaçı yukarıda anılarda kalan fotoğrafta birlikte görülüyor.

Fotoğrafın sol başındaki Kadın Doğum Uzmanı Dr. Şükrü Balantekin, yanındaki Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. Adem Egeli,  onun yanındaki Kırşehir’in ilk özel hastanesini açan Genel Cerrah Dr. Rıfat Kayadelen, sağ baştaki ise Diş Hekimi Cengiz Çelikten.

*ŞEVKET GÜNER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih baran
Salih baran - 6 ay Önce

Sefket Güner hemşerim o günleri hatırlattigin için çok teşekkür ederim doktorlarımız bir sitil yogurta beş on yumurtaya hastalıklarına şifa bulutları onuda köylüler para olmadığındans hediye olarak verirlerdi ilaçlarında çoğunlukla doktorlarımız kendi ceplerinden oderlerdi yaşayanlara sağlıklı uzun ömürler dilerim olenlerede Allah rahmet etsin sendende Allah razı olsun

Faik Kökan
Faik Kökan - 6 ay Önce

Paylaşımda adı geçen doktorlarımızın tümünü yakından tanıyorum. Kırşehir ve Kırşehir'lilere unutulmaz hizmetlerde bulunmuş ve halkımızın gönlünde taht kurmuş değerli büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Ruhları şâd, mekânları Cennet olsun.

Emel Eren
Emel Eren - 6 ay Önce

Çok kaliteli doktorlardi ölenlere Allah rahmet eylesin kalanlarada sağlık.versin

Erdal dağ
Erdal dağ - 6 ay Önce

Hepsine Allah rahmet eylesin çok hizmetleri geçti paraliparasiz işler ile tedavi ettiler mekanları cennet olsun da

Hikmet şahin
Hikmet şahin - 6 ay Önce

Kayadelen ANNEMİ ameliyat etmişti o zaman SARAY OTELİNİ DAYIM MEHMET DİLEK İŞLETİYORDU

Sakıp Akdoğan
Sakıp Akdoğan - 6 ay Önce

Sami Eralp yanılmıyorsam kbb doktoru idi.Sürekli burnum kanardı Kırşehirde öğrenci iken..Sami denilen adam kanayan yeri yakar kanama kesilirdi.Bu durum yıllarca devam etti.Babamdan gelen harçlığını Sami denilen adama vermek zorunda kalırdım.Bana ,oğlum senin burnun sürekli kanıyor git Ankaraya bir araştırsınlar demedi.Sadece benden para almasını bildi.Ben ona doktor demem.dr. Adem Egeli tam bir insandı.Muayene oldum Adem beye evlâdım sen nerdeydin şimdiye kadar romatizma kalbine vurmuş eger bana zamanında gelseydin seni tedavi ederdim dedi.Beni hastahaneye yatırdı.Saygı ile anıyorum dr. Adem beyi ve diğer doktorları .

Yıldırım Erkal
Yıldırım Erkal - 6 ay Önce

O fotoğraftaki tıp insanlarını tanırdım. Özellikle Dr.Şükrü Balantekin ile onun ölümüne kadar yakın dostluk ilişkimiz sürmüştür.

Ramazan Kıymetbilir
Ramazan Kıymetbilir - 6 ay Önce

Allah razı olsun, cennetiyle mükafaatlandırsın. Yokluk yıllarında Kırşehir'e hizmet etme erdemini gösterdikleri için minnet ve rahmetle anıyoruz...


SIRADAKİ HABER