İşte çarşımızın eski esnaflarından Hacı Nusret Macar ağabeyimiz…

İşte çarşımızın eski esnaflarından  Hacı Nusret Macar ağabeyimiz…

Nusret Macar’ı 4 Mart 2014 tarihinde kaybetmiştik.

80 yaşındaki Nusret Macar’ın ölümü dostlarını, sevenlerini ve en önemlisi de eşi Naciye ablamızı derin üzüntüye boğmuştu.

Nusret Macar, Atatürk Caddesi’nde oturduğu apartmanın altında bakkallık yapardı. Çok kibar, beyefendi adamdı. Tam bir Ahi esnafıydı. Ağzından kötü bir söz çıkmazdı! Sevdiği dostlarına da takılmadan edemezdi. Beş vakit namazını Kapıcı Camii’nde kılardı. Zaten caminin anahtarının birisi ondaydı. Sabah camiyi imamdan önce o açardı.

Her gün bana uğrar, takılmadan edemezdi. “Gazeteci, Mümtaz Gürses, Amerika’daymış. Ona söyle beni ve bizim Naciye’yi de Amerika’ya götürsün. Onda beş eşek yükü para var!” derdi.

Mümtaz Gürses’i çok severdi. Ona da buradan selâm olsun.

Nusret Macar’ın, çarşı içinde bazı dostları vardı. Onlara da takılmadan edemezdi. Eski Belediye Başkanı rahmetli Kemal Hotomaroğlu’na, Hacı Mehmet Gülten’e, Mustafa Karagüllü’ye, Mehmet Metintürk’e, Kenan Kerimoğlu’na ve daha başka dostlarına kendine has çıkışlarıyla onları kızdırırdı.

Yukarıda anılarda kalan fotoğraf, Nusret Macar’ın dükkânında yer sofrasında kahvaltı yaparken benimle birlikte çekilmişti.

Nusret Macar’ın dostlarından sadece Mümtaz Gürses hayatta. Nusret Macar ve yukarıda ismi geçen ve bugün aramızda olmayan tüm dostlarımıza rahmetler diliyorum.

* ŞEVKET GÜNER

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet yağcıoğlu
mehmet yağcıoğlu - 6 ay Önce

rahmetli bana da kırşehirden niye gitmiyorsun diye takılmıstı.Allah rahmet eylesin.

SIRADAKİ HABER