Ahiliğin bugünlere gelmesine öncülük eden hemşehrilerimiz

Ahiliğin bugünlere gelmesine öncülük eden hemşehrilerimiz

1960’lı yıllarda Ahiliği ortaya çıkaran ve bugün uluslararası bir düzeyde kutlanmasına öncülük eden, “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü Kırşehir’de, Galip Demir İstanbul’da bu uğurda çok büyük mücadeleler verdiler.

Mustafa Karagüllü, Kırşehir’de Ahilik Esnaf Bayramı ile Ahilik Haftası etkinliklerini başlatırken, İstanbul’daki iş insanı, hayırsever hemşehrimiz Galip Demir de İstanbul’da Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı’nı kurarak Ahiliğin Türkiye’ye, hatta dünyaya tanıtılmasına öncülük ettiler.

“Ahi Baba” Mustafa Karagüllü sık sık gittiği İstanbul’da Ahi Vakfı’nın düzenlediği toplantılara katılarak Ahiliği anlatırdı. Bu toplantılara Galip Demir başta olmak üzere Burhan Ulutan, Selahattin Saygı, Erol Güngör, Şemsi Yastıman, İlhan Şahin, Muzaffer Mermer, Ahmet Uğurlu, Erkan Ahat, Mustafa Haykır ve Canpolat Kımçak gibi pek çok Kırşehirli hemşehrilerimiz de katılırlardı.

İşte yukarıda anılarda kalan bu fotoğraf ta o toplantıların birisinin ardından çekilmiş.

Bu fotoğraftaki ayaktaki sol baştaki ve onun yanındaki hemşehrilerimizin isimlerini hatırlayamadım. Ayakta sağ baştaki Kamanlı hemşehrimiz Erkan Ahat, oturanlar sol baştaki Canpolat Kımçak, yanındaki “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü, onun yanındaki ise Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Kurucu Genel Başkanı Galip Demir.

Hemşehrilerimiz “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü ile Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Kurucu Genel Başkanı Galip Demir ve Erkan Ahat bugün aramızda değiller.

Bu hemşehrilerimize rahmet, hayatta olanlara da sağlıklar diliyorum.

*ŞEVKET GÜNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER