AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan:

Dervişoğlu’ndan Hakan Ünser’e yeni görev… Dervişoğlu’ndan Hakan Ünser’e yeni görev…

AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, 36'ıncı Ahilik Haftası programlarına katıldı. Ahi Evran Külliyesi'nde gerçekleşen açılış programına katılan AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, Ahiliğin tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerleri olduğunu söyledi.
AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan yaptığı açıklamada, "Ahilik; Pir Ahi Evran tarafından 13. Yüzyılda Anadolu Şelçukluları döneminde kurulan Osmanlı da devam eden ve gününümüze kadar gelen önemli bir mirastır. Ahilik geleneği, yalnızca ticari bir faaliyet alanı olarak kalmamış doğruluğu, iyi ahlakı, kardeşliği, dayanışmayı inşa etmiştir. Esnaf ve sanatkârımızı daima hak  adalet etrafında birleştirmiş, birlik ve beraberliğimizin tesisinin teminatı olmuştur.
Ahi Evran'ın mirası; yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin bugün de yaşatılması, hem kalkınma hem de kalıcı barışın sağlanması bakımından büyük önem arz etmektedir. Anadolu'da yanan bu ateş, zor zamanlarda karşılık beklemeden devleti için fedakarlık gösterme refleksini gösteren necip milletimizin özüdür.
Ahilik kültürünün asırlar ötesinden taşıdığı evrensel değerler, günümüzde de tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerlerdir. Günümüzün yükselen medeniyet unsurlarının önemli bir kısmı Ahiliğin temel ilkelerinden esinlenmiştir. Bugün Batının Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik gibi kavramlarının göç ettiği birikim kadim Ahilik kültürümüzdür.
Ahilik, dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yalnızca bizim değil tüm dünya insanlığının yoluna ışık tutacak; küresel sorunlara karşı üretilecek çözümler için ahiliğin manevi muhafazası kilit rol oynayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle başta bu geleneğin taşıyıcısı esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutluyorum. Birlik, beraberlik ve dayanışmanın artarak devam etmesini ve bu hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerin bereket getirmesini diliyorum" diye konuştu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)
 

Editör: Fahrettin Toker