Kırşehir Valisi H.Mete Buhara:

'Bozkırın Tezenesi' mezarı başında anıldı 'Bozkırın Tezenesi' mezarı başında anıldı

Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, Ahi Evran Külliyesi'nde düzenlenen Ahilik Haftası açılış programına katıldı. Gerçekleşen programda açıklamalarda bulunan Vali Buhara, Ahiliğin öneminden bahsetti.
18-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan kutlamaların Ahilik düsturuna göre kutlandığını söyleyen Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, "Ahilik Teşkilatımızın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin yurdunda, Ahiliğin Başkenti Kırşehir’de bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan ahilik değerlerini hatırlamak, hatırlatmak, 
bu değerleri geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize aktararak geçmişin emanetini geleceğe taşımak adına bugün açılışını yaptığımız Ahilik Haftasını  bu yıl da birbirinden özel program ve etkinliklerle kutlayacağız.
Ekonomik ve kültürel yaşantımızın en önemli değerlerinden olan, merkezine insanı alan Ahilik; dürüstlüğün, dostluğun, vefanın, hoşgörünün, cömertliğin, tevazunun, yardımlaşma ve dayanışmanın, kısaca insan olmanın kısa tanımıdır.
Ahi Evran-ı Veli’nin ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ düsturuna uygun olarak şehrimizin ev sahipliğinde; Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile Valiliğimiz, Belediyelerimiz, Üniversitemiz, TOBB, TESK, TESKOMB ve esnaf teşkilâtlarımızın yanı sıra ilimizdeki tüm idari ve siyasi erklerimizin destekleri ve bütün kurumlarımızın katılımı ile icra edeceğimiz Ahilik haftasının  müstesna şehrimiz ve ülkemiz adına güzel şeylere vesile olmasını diliyorum. Bu hafta hepimiz adına, ilimiz adına mutluluk verici bir açılışımız da var. 
Hepimizi heyecanlandıran, Ahilik ve ahilik değerlerinin tanıtımı ile ilimizin kültürel değerlerinin sergilenmesi adına çok şey ifade eden, Kırşehir Ahilik Müzesi’nin de açılışını inşallah önümüzdeki Cumartesi günü hep birlikte gerçekleştireceğiz. Ahilik alanında açılan ilk müze olma özelliğini taşıyan ve bu alanda referans müze konumunda olacak olan müzemizin Kırşehir’imize ve ülkemize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
Yine bu yıl geleneksel olmasını umduğumuz bir ilki daha başlatıyoruz. 22 Eylül Cuma akşamı yapılacak olan  “Esnaf ve İş Dünyası Buluşması” programı ile esnaflarımız ile iş dünyamızı bir araya getiriyoruz. Bu vesileyle Kırşehirli iş insanları ile davetimize icabet eden misafir iş insanlarına ilimizin yatırım fırsatlarını anlatma fırsatı bulacağız.
Bu programda ayrıca gerek bugüne kadar başardıkları ile, gerekse de topluma örnek kişilik ve tutumları ile cömertlik, vefa, dayanışma ve yardımlaşma gibi Ahilik değerleri ile bütünleşmiş, insanımıza istihdam sağlayarak aş ve iş imkanı sağlayan iş insanlarımıza Ahi Şed’i kuşatılarak
Yılın Ahi İş İnsanı
Yılın Hayırsever İş İnsanı  
Yılın Ahi Kadın Girişimcisi
Yılın Ahi Genç Girişimcisi
başlıkları altında ilimiz ve ahilik adına ödüllendirmede bulunacağız.
Haftanın önemli etkinliklerinin birisi de her sene başarıyla düzenlenen Kitap Fuarı. Cacabey Meydanında kurduğumuz sürekliliği ve katılım yoğunluğu açısından Türkiye’nin sayılı kitap fuarlarından birisi olan Ahi Kitap Fuarına bu sene 76 yayın evi binlerce kitap ile katılıyor. İlber Ortaylı ve Tufan Gündüz gibi çok değerli katılımcıları imza ve söyleşi etkinlikleri ile Kırşehirli okuyucusuyla buluşturuyoruz.
Öğrencilerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın her sene bu fuara ve kitaplara olan ilgi ve alakası gerçekten gurur verici. Bu hafta Kadınlarımız ‘Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nda şehrimizin zengin mutfak kültürüne ait birbirinden lezzetli yöresel yemeklerimizi pişirerek hünerlerini sergileyecekler. Şu an içerisinde bulunduğumuz Ahi Külliyesinde Kadın Kooperatifleri standları kuruyoruz. Bu etkinliğe bu haftayı sabırsızlıkla bekleyen Türkiye’nin her bir köşesinden birbirinden kıymetli, 60’dan fazla kadın kooperatifimiz katılıyor. 
Kadın Kooperatiflerimizi bir araya getirmek ve ortak bir sinerji oluşturmak adına bu yoğun katılımı bir fırsat olarak görüyoruz. Bu alanda ilimizin ve ülkemizin önemli bir kazanımı olacak olan bütün kadın kooperatiflerini kapsayan bir birlik kurma adına da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu haftayı ilimizin Ahilik Bayramı olarak görüyoruz. Kutlamalar, halkımıza yönelik her akşam düzenlenen konserler, Türk dünyası dahil farklı ülke ve yörelere has folklorik ve kültürel gösteri programları, çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler, ilçe günleri gibi birbirinden güzel, farklı ve zengin içeriklerle sürecek. Devlet büyüklerimizin de katılımı ile Cumartesi icra edeceğimiz final programında Türk Yıldızları gösteri ekibi Kırşehir semalarında uçacak. Heyecanla bekliyoruz. Ayrıca o gün Jandarma Genel Komutanlığımız atlı birliği, mehteran gösterisi ve bando takımları da bizlerle olacak. 36.’sını kutladığımız Ahilik haftasının ilimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Birlik ve beraberliğimizin daim olması dileklerimle hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)